Hollywood’tan Haberler

Hollywood’tan Haberler

SPIKE JONZE’UN YENİ FİLMİ: Şimdiye dek sadece üç film çeken Jonze, senarist Charlie Kaufman’le üçüncü kez aynı filmde çalışacak. Filminin ismi ve konusu belli olmasa da başrolleri belli oldu. Filmde Amy Adams, Carey Mulligan ve Joaquin Phoenix rol alacaklar. Çekimler bu sene başlayacak.

DAVID YATES’TEN DÜŞÜK BÜTÇELİ BİR FİLM: Harry Potter filmleriyle ünlenen İngiliz yönetmen David Yates elinde epey proje olmasına rağmen düşük bütçeli olanını hayata geçirmek istediğini açıklamıştı. İngiliz gazeteci Emma Forrest’ın kendi otobiyografik kitabından senaryoya aktardığı yeni filmi Your Voice in My Head adını taşıyor. Filmde kendisine zarar veren, hatta intihara kalkışan Forrest’ın psikologuyla beraber bu depresyondan kurtulmaya çalışması anlatılacak. Forrest’ı Emma Watson’ın oynayacağı açıklandı. WB stüdyosu filmin psikolog rolü için George Clooney ve Tom Hanks’le görüşmelerini sürdürüyor. Film 2015’te vizyona girecek.

WALTER SALLES YENİ PROJESİNİ BULDU: En son On the Road’u yöneten ve şimdilerde bu filminin kurgusuyla meşgul olan yönetmen Walter Salles hemen yeni projesini buldu. “Terra” adını verdiği yeni filminde Arjantin sinemasının ünlü oyuncusu Ricardo Darin ve Gael Garcia Bernal ile çalışacak. Bu iki oyuncu filmde babaları vefat etmiş, Patagonia’ya gezmek amacıyla giden iki kardeşi canlandıracak. Walles tekrar bir yol filmine imzasını atmış olacak. Çekimler senenin sonlarına doğru başlayacak.

WINTER’S TALE: A Beautiful Mind ile Oscar kazanan senarist Akiva Goldsman geçtiğimiz sene Mark Helprin’in sürrealist romanı Winter’s Tale’i beyazperdeye taşımak istediğini açıklamıştı. Lakin o gün bugündür projeden haber alınamıyordu. Goldsman filmin senaryosunu yazmayı bitirdiğini açıkladı. Ayrıca filmin başrolleri de belli oldu. Filmde Russell Crowe ve Will Smith rol alacaklar. Crowe bir gangsteri, Smith de bir yargıcı kotaracak. Film seneye vizyona girecek.

MUHAMMED ALİ PROJESİ: Boksun önemli, hatta en önemli isimlerinden olan Muhammed Ali’nin hayatı daha önce Michael Mann’in ellerinde, Will Smith’in bedeninde, “Ali” isminde beyazperdeye taşınmış, lakin film vasatı aşamamıştı. Bu filmden yıllar sonra her yıl etkileyici yapımlara imza atmayı başaran kablolu kanal HBO, Muhammed Ali’yi konu alan bir proje üstünde çalıştığını açıkladı. “Muhammed Ali’s Greatest Fight” ismini taşıyan projenin yönetmenliğini, son çektiği filmi Lay the Favorite ile Sundance’ten olumsuz eleştirilere mazhar olan Stephen Frears üstlenecek. Senaryoyu ise “Catch A Fire” ve “Captain Correlli’s Mandolin”in senaristliğini üstlenen Shawn Slovo ile HBO yapımı “You Don’t Know Jack” ve “Temple Grandin”in senaristliğini üstlenen Scott Ferguson birlikte yazacaklar. Projede Ali’yi kimin oynayacağı henüz belirlenmedi. Bu arada projenin dizi mi, mini dizi mi yoksa tv filmi mi olacağı belirtilmemiş.

GÜNÜN KÖTÜ HABERİ: Michael Bay “Pain and Gain” adındaki yeni filminin çekimlerine hazırlanıyor. Armageddon, Pearl Harbor, The Island, Bad Boys 1-2, Transformers 1-2-3-4-5-6, The Rock gibi çok sağlam filmlerin usta yönetmeni Michael Bay sinemaya dönüyor. Dönüş filmiyse bu kez düşük bütçeli bir kara komedi olacak. Hemen belirtelim ki büyük bütçelerle ortaya harika filmler çıkaran Bay’in düşük bütçeyle daha da harika bir film çekeceğine eminiz. Transformers’ın altıncı filminden sonra seriye mola veren yetenekli yönetmenin (diğer altı filmi, bu filmden hemen sonra çekmeye başlayacak) yeni filmi “Pain and Gain” gibi şahane bir isme sahip. Bay bu filminde Ed Harris, Dwayne Johnson ve Mark Wahlberg ile çalışacak. Film iki kafadarın maceralarını konu alacak ve muhtemelen Bay’in diğer filmleri gibi kült statüsüne kavuşacak. Çekimlerin bu sene başlayacağını belirtelim. Bakınız olarak projeyi ayrı bir heyecanla beklediğimizi de ekleyelim…

NOAH: Darren Aronofsky’nin ilk büyük bütçeli epik filmi Noah’ın çekimlerine yazın başlanacak. Aronofsky bu filmindeki Hz. Nuh rolü için Michael Fassbender’la anlaşmıştı. Aronofsky filminde Russell Crowe ve Liam Nesson’ı da görmek istediğini açıkladı. Bu ikiliye teklif götürüldü. Filmde rol alıp almayacakları henüz belli değil.

PACINO’DAN YENİ BİR KOMEDİ: Elinin altında King Lear, Gotti, Humbling, Hands of Stone, Mary Mother of Christ, Leningrad gibi bir sürü proje bulunmasına ve çekim takvimi yoğun olmasına rağmen Pacino bir filmin kastına daha dahil oldu. Ondan ciddi ve etkileyici roller bekleyenleri şaşırtacak bir proje bu. Jack and Jill’in eleştirmenler nezdinde rezil bulunmasından sonra Pacino’nun artık komedi filmlerinde yer almayacağını düşünenler yanıldılar. Zira aktörün sözünü ettiğimiz projesi komedi türünde olacak ve ona gene usta aktörler Alan Arkin ve Christopher Walken eşlik edecekler. Aksiyon-komedi kırması Stand Up Guys’ın yönetmenliğini vasat aktör-vasat yönetmen Fisher Stevens üstlenecek. Kariyerinde yönetmenliğini üstlendiği tek bir film bulunan ve bu filmi vasatın altında olduğu birisinin (Stevens) bu üç oyuncuyu bu film için nasıl kandırdığını da epey merak ettik doğrusu. Pacino için tekrar endişelenmeli miyiz?

DAMON/SANT/KRASINSKI: Matt Damon ve John Krasinski’nin senaryosunu yazıp başrolleri üstlendikleri filmin yönetmeni geçtiğimiz haftalarda Gus van Sant olarak belirlenmişti. Bugün de filmin isminin belirlendiği açıklandı. Film “Promised Land” adını taşıyacak. Çekimler nisan ayında başlayacak. Filmde ayrıca Frances McDormand da rol alacak.

GEREKSİZ PROJE: Quentin Tarantino’nun bana göre kariyerinin en kötü filmi olan Jackie Brown’ın devam filmi çekilecek. Aslında devam filminden çok bilinen hikayenin öncesine giden bir film olacak. Yani İngilizce söylenişiyle bir “prequel”. Robert De Niro ve Samuel L. Jackson’ın canlandırdıkları karakterlerin gençlikleri anlatılacak bu yeni nesil Jackie Brown’da. Esas karakterler Louis Gara ve Ordell Robbie’nin gençliklerini John Hawkes ile Mos Def kotaracaklar. Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Dan Schechter üstlenecek. Schechter filmi Elmore Leonard’ın “The Switch” adlı romanından uyarlayacak. Tarantino ilk filmi aynı yazarın “Rum Punch” adlı romanından uyarlamıştı.

MEL GIBSON’IN DÖNÜŞÜ MUHTEŞEM OLMAYACAK: Son yılların yapımcılarca en sevilmeyen aktörü kim diye sorulursa cevap Mel Gibson olacaktır. Eşine dayak atmasıyla gündeme oturan Gibson’ın kariyeri bu dayak vakası yüzünden sallantıdaydı. Yönetmenliğini üstleneceği Viking projesi elinden alındı, kendisine de uzun süre proje gönderilmedi. Ardından Jodie Foster “The Beaver”‘ın başrolü için kendisiyle anlaştı da kariyerini geç de olsa kurtarabildi. Bu filmden sonra çektiği filmi “How I Spent My Summer Vacation” ismini taşıyordu fakat sonradan Get the Gringo olarak belirlendi. Aksiyon-komedi karışımı filmin fragmanını izledikten sonra diyebilirim ki Mel keşke biraz daha bekleseydi dönüş için. Zira 2,5 dakikalık fragmanı bile bunalttıysa filmi düşünemiyorum. Gibson bu filminde eline tabancıyı alıp adam öldürmeye devam ediyor. Film mayıs ayında Amerika’da vizyona girecek.

Get the Gringo Fragman

DJANGO: Bol yıldız oyunculu spagetti western Django Unchained’ın çekimlerine geçtiğimiz günlerde başlandı. Çekimler başlar başlamaz da setten fotolar yayınlandı. Ekibin az emek harcamadığı fotolardan belli oluyor. Merakla oyuncularla ilgili set fotolarını ve ilk kareleri beklemekteyiz. Tarantino’nun yeni filmi olan Django Unchained ülkemizde 18 Ocak’ta vizyona girecek.