VideoHaber: Kadir İnanır Belgeselinde Neler Olacak?


Hüseyin Karabey’in daha önce duyurduğumuz Kadir İnanır belgeseli ile ilgili hazırlıkları devam ediyor. Kendisiyle yaptığımız video söyleşimizde hepimizi bir kat daha heyecanlandıran detayları anlattı.

Söyleşide öğrendiklerimize göre Kadir İnanır, 20 yaşından beri her şeyi günlüklerine kaydeden birisi. Yazmayı ve kaydetmeyi çok seviyor.  Bu arşivci yanı sayesinde Türkiye sinemasının son 40 yılına spot tutan fotoğraflar ve 8mm kamerayla çekilmiş kamera arkası görüntülerini bu günlere kadar biriktirmeyi başarmış. Örneğin sinemamızın kült filmlerinden “Selvi Boylum Al Yazmalım”ın set videoları da ilk kez bu projeyle ortaya çıkmış olacak.

“40 yıl beklemiş iki yıl daha bekleyebilir”

Hüseyin Karabey’in yönetmenliğini yaptığı belgesel film projesi her şeyden önce bu paha biçilmez değerdeki arşivin korunmasına, tasnif edilmesine ve paylaşılmasına vesile olacak. Kadir İnanır’a ait binlerce arşiv malzemesinin titizlikle incelenmesi, ayıklanması, dijital ortama aktarılarak korunması gibi süreçler işi daha başlangıç aşamasında oldukça meşakkatli  kılıyor. Bu da projenin tamamlanma süresini de epey uzatacak gibi görünüyor. Sinemamıza dair bellek oluşturmak adına çok önemli bir katkı sağlayacak bu projeyi beklemeye değer. Hüseyin Karabey’in de dediği gibi “40 yıl beklemiş, 2 yıl daha bekleyebilir.”

“Çok şaşıracaksınız, ben her gün şaşırıyorum”

Öte yandan Hüseyin Karabey, hazırlayacağı belgeselin, sadece arşiv görüntülerini paylaşma amacını taşımasını düşünmüyor. Kadir İnanır’ın bir yıldız olarak popüler kültürdeki görüntüsünün arkasına bakabilmeyi ve 20 yaşında taşradan İstanbul’a gelerek bambaşka bir yaşama dahil olan o “delikanlı” ile seyircisini tanıştırmayı ve kafamızdaki Kadir İnanır kalıplarının ötesine geçmeyi hedefliyor.

Hüseyin Karabey ile yaptığımız söyleşiyi hemen aşağıda izleyebilirsiniz:


Leave a Reply