I rymden finns inga känslor (Simple Simon): Aşkın Formülü Yok

Aşkın Formülü Yok,izledikten sonra ne hissetmenizi ya da ne hissettirdiğine dair hiçbir fikriniz olmadan, birkaç dakika sonra unutacağınız filmlerden biri. Genellikle romantik-komedi dediğimiz filmlerin ana yapısı da budur zaten biliyorum. Boş bir zamanınızda, vaktinizi harcamak ya da sevgili ile geçireceğiniz bir gün içerisinde yemek arası izlenecek çerez bir film.

Asperger sendromu olan Simon’un (evet yazıldığı gibi okunuyor) abisi Sam, kız arkadaşından ayrılınca Simon’un kurulu düzeni de altüst olur. Hastalığı sebebi ile hayatı tam bir rutin içerisinde ilerleyen Simon sabahları aynı saatte kalkar, duş alır, her gün aynı renk olan aynı giysileri giyer, aynı saatte işe gider, eve gelir ve haftanın her günü belli olan akşam yemeğini yer. Bu düzen her gün aynı şekilde tekrarlanır – ta ki Sam’in kız arkadaşı evi terkedene kadar. Bu düzenin bozulması ve abisi Sam’in ise bu düzeni tekrar kurması zor olacağından dolayı Sam’e yeni bir kız arkadaş bulma girişimi de başlamış olur. Duyguları hissedememe durumu olarak bilinen asperger sendromu nedeniyle aşk hakkında en ufak bir fikri bile olmayan Simon’un abisi için kız arkadaş bulma yolundaki çabalarının yer yer gülümsettiğini söyleyebilirim. Simon’un başrol kızımız Jennifer ile tanışmaları, Simon’un kendisine dokunulmasından hoşlanmadığını bilmeyen Jennifer’ın ona her yanlışlıkla dokunuşundaki verdiği tepkiler belki de filmin en eğlenceli sahneleri.

[flashvideo image=http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/384762_10150443599201860_261778841859_9131146_1278933652_n.jpg file=http://www.youtube.com/watch?v=R96nLMyBYU0 /]

Trend olarak belirlediğimiz ve yaptığımız şeylerden kendisini dışlayan ve kendine ait dünyasında mutlu olmayı becerebilen Simon bir nevi kapitalizmin ve modernizmin getirdiklerine karşı, zamanı ve olan biten her şeyi dairesel şekiller ve matematiksel teorilerle düşünüp, her gün aynı şeyleri yaparak sert bir duruş sergiliyor, sosyal mesajlar da veriyor aslında.

Filmin canlı pastel tonları, minimal oda dekorları, iskandinav ülkelerinin çekiciliğini biraz daha artırıyor gözümde. Filmin en önemli noktası ise asperger sendromu olan bir kişinin nasıl düşündüğü, zihninin nasıl işlediğine dair bilgilerin doğru tespit edilip bunu abartmadan güzel bir şekilde yansıtılmış olması.

Klip estetiğinde çekilmiş olan Aşkın Formülü Yok (I rymden finns inga känslor / Simple Simon) ,bilimsel formüller ile mükemmel aşkı bulmakta zorluk çeken asperger sendromlu Simon’un hikayesi. Yazının başında da belirttiğim gibi geniş bir zamanınızda izleyebileceğiniz çerez filmlerden biri.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın