İFF 2011 Rehberi: Uluslararası Yarışma


İstanbul Film Festivali’nde bu yıl uluslararası yarışma vasatın üstünde bir seçkiyle karşımıza çıkıyor. Genç yönetmenler ve yeni filmler arasında Michael Winterbottom’un TV için yaptığı bir filmin yer alması biraz garip kaçmış. Dikkatli bir sinefilin 4-5 keyif alabileceği film çıkarabileceği bir liste var önümüzde… Bu arada diğer uluslararası festivallerden alınan tepkilere göre yarışmayı Incendies’in kazanması gerekiyor.

THE TRIP
(Yolculuk)

Yönetmen: Michael Winterbottom
Oyuncular: Steve Coogan, Rob Brydon

Michael Winterbottom, Coogan ve Brydon tek kelimeyle “eğlenmişler, eğlencelerini önce BBC’de dizi, sonra da film haline getirmişler”… İngiliz kültürüne, komedisine ve geyiklerine özel bir ilgi duyuyorsanız mükemmel bir seçim olur. Yoksa filmden “kahrolası ingilizler” diye bağırarak çıkabilirsiniz.

INCENDIES
(İçimdeki Yangın)

Yönetmen: Denis Villeneuve
Oyuncular: Lubna Azabal, Mélissa Désormeaux-Poulin, Maxim Gaudette

Polytechnique’in yönetmeni Denis Villeneuve yazısını görünce filmi seyredenler hemen festival kitapçığında Incendies’in hangi gün ve saatlerde olduğunu aramaya başlamıştır. Polytechnique’i izlemeyenleri ise biz yönlendirelim. Incendies, neredeyse tüm ülkelerde eleştirmenlerin neredeyse silah zoruyla “Gidin, izleyin” dediği filmlerden biri oldu.
Wajdi Mouawad’ın oyunundan sinemaya uyarlanan film, bir yolculuk filmi olmanın ötesinde acıdan acıya sürüklenen ortadoğuya farklı bir bakış atmanızını sağlayacak.

LA VIDA UTIL
(Faydalı Hayat)
Yönetmen: Federico Veiroj
Oyuncular: Jorge Jellinek, Manuel Martinez Carril, Paola Venditto

Festival kitapçığında “sinemaya dair aşk mektubu” olarak tanıtılan filme hemen gaza gelerek koşarak gitmeyin. La Vida Util’den zevk alabilmek için ağır tempolu filmlere özel bir ilgi duymanız gerekiyor. Eleştirmenler senaryosu güçlü ve iyi bir film olduğunda, ancak temposunda biraz sorun bulunduğunda hemfikirler.

SOUND OF NOISE
(Yaşamın Ritmi)

Yönetmenler: Ola Simonsson & Johannes Stjärne Nilsson / Oyuncular: Bengt Nilsson, Sanna Persson Halapi, Magnus Börjeson

Ses teröristleri ve onları yakalamaya çalışan, müzikten nefret eden bir polis… Tam bir festival filmi… Zaten trailer’ı izlediğinizde biletlere saldıracaksınız…

RİO SEKS KOMEDİSİ
Yönetmen: Jonathan Nossiter
Oyuncular: Charlotte Rampling, Bill Pullman, Irène Jacob

Mondovino isimli belgeseliyle şarap dünyasındaki çılgınlıkları anlatan Jonathan Nossiter, şimdi de estetik ameliyatlar, Brezilya’nın yükselen ekonomisiyle giderek çıldıran Rio ve seksi merceğine almış. Yine “tam festivallik” bir film…

THE PIANO IN A FACTORY
(Fabrikadaki Piyano)

Yönetmen: Zhang Meng
Oyuncular: Wang Qian-yuan, Qin Hai-lu, Jang Shin-yeong

Balkan filmi tadında bir uzakdoğu filmi… İnsanın sadece festivalde rastlayabileceği bir karışım… Bir babanın, kızını mutlu etmek için elleriyle piyano yapmasının öyküsü…

THE MILL AND THE CROSS
(Değirmen ve Haç)
Yönetmen: Lech Majewski
Oyuncular: Rutger Hauer, Charlotte Rampling, Michael York

Zaten trailer’ı gördüğünüz anda koşa koşa bilet sırasına gireceksiniz. Lech Majevski Pieter Bruegel’in “Çarmıha Gidiş” tablosunu çok az yönetmenin cesaret edebileceği bir şekilde anlatıyor. Festivalde kaçmaması gereken 10 filmden biri…

POUPOUPIDOU

Yönetmen: Gérald Hustache-Mathieu
Oyuncular: Jean-Paul Rouve, Sophie Quınton, Guillaume Gouix

Festivalde biraz farklı bir yapım izlemek istiyorum diyenlerin listeye alması gereken bir film. Marilyn Monroe’ya benzerliğiyle tanınan bir hava durumu sunucusunun cinayete kurban gitmesinden sonra yaşananlar.

ELISA K
Yönetmenler: Judith Colell & Jordi Cadena
Oyuncular: Aina Clotet, Clàudia Pons, Lydia Zimmermann

Bu hafta vizyona giren Atlıkarınca gibi çocuk istismarını anlatan sert bir yapım. Geniş bir listede kendine yer bulabilir.

NORUWEI NO MORI
(İmkansızın Şarkısı)
Yönetmen: Tran Anh Hung
Oyuncular: Kenichi Matsuyama, Rinko Kikuchi, Kiko Mizuhara

Tüm dünyada “Norwegian Wood” olarak gösterilen, japon tarihinin en çok satan romanlarından birinin sinema uyarlaması. Dünyada eleştirmenler karışık notlar verse de kaçırılmaması gereken bir yapım. Filmin müziklerinin Radiohead’den Johnny Greenwood tarafından yapıldığını da hatırlatalım.

MICROPHONE
(Mikrofon)
Yönetmen: Ahmad Abdallah
Oyuncular: Khaled Abol Naga, Yosra El Lozy, Hany Adel

Bu yılın “No one knows about Persian Cats”i diyebileceğimiz bir yapım… Ahmed Abdallah’ın Heliopolis’ini de bir yerlerden bulup izlemenizi şiddetle öneririz…


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın