İFF 2011 Rehberi: Yarışma Dışı/Çocuk


Bu yıl Uluslararası bölümde yarışma dışı olarak gösterilen filmler arasında uzun süredir ülkemize ulaşması beklenen Wim Wenders’ın Pina’sı var. Çocuk menüsündeki üç film de küçük sinefillerin hayal gücünü geliştirebilecek düzeyde…

THEN AND NOW, BEYOND BORDERS AND DIFFERENCES IN 2010

Yönetmenler: Tata Amaral, Fanny Ardant, Hüseyin Karabey, Masbedo, Idrissa Ouédraogo, Jafar Panahi, Robert Wilson /

Vicdan, din ve düşünce özgürlüğü hakkında 11 yönetmenden 11 film… Bu isimler arasında en önemlisi kuşkusuz Jafar Panahi… Panahi’nin kısa filmi Accordion’u hemen aşağıda izleyebilirsiniz ama bu sizi filme gitmekten kesinlikle alıkoymasın.

PINA

Yönetmen: Wim Wenders
Oyuncular ve Dansçılar: Regina Advento, Malou Airaudo, Ruth Amarante, Pina Bausch, Wupperthal Tanztheater

Bakınız sayfalarında çeşitli kereler yer verdiğimiz filmi en sonunda Türkiye’de ve sinema perdesinde izleyebileceğiz. Herkesin film listesinde ilk sırada yer almalı.

PASSION

Yönetmen: John Turturro

Yönetmen koltuğuna oturan Turturro Napoli sokaklarını gezip “napoliten” şarkıların izini sürmüş. Belki belgesel kuşağında gösterilmesi daha doğru olurdu.

CHICO Y RITA

Yönetmenler: Fernando Trueba, Javier Mariscal, Tono Errando
Seslendirenler: Limara Meneses, Emar Xor Oña, Mario Guerra

Jazz, Küba ve ölümsüz bir aşk hikayesi… Yılın en iyi animasyonlarından birini sinema perdesinde izleme şansını kaçırmayın.

JUAN

Yönetmen: Kasper Holten
Oyuncular: Christopher Maltman, Mikhail Petrenko, Maria Bengtsson

Danimarka Kraliyet Operası’nın sanat direktörü Kasper Holten, yönetmenliği denediği ilk filminde en iyi bildiği konuyu ekranlara taşımış. Mozart’ın Don Giovanni’sinin modern versiyonu her operaseverin izlemesi gereken filmlerden biri…

ÇOCUK MENÜSÜ

L’APPRENTI PÈRE NOËL
(Noel Baba’nın Çırağı)

Yönetmen: Luc Vinciguerra

Avrupa’nın yeniden yükselen animasyon geleneği ilk hedef olarak kendisine çocukları aldı. Son dönemde art arda iyi çocuk filmleri ortaya çıkaran İrlanda ve Fransa’nın bir ortak yapımı olarak Noel Baba’nın Çırağı da çocuğunuzu festivalle tanıştırmak için doğru bir seçim gibi görünüyor.

DAS SANDMÄNNCHEN – ABENTEUER IM TRAUMLAND

Yönetmenler: Sinem Sakaoğlu & Jesper Møller

Hans Christian Andersen’in uyarlanan Sandmannchen, Doğu alman TV’lerinde 40 yıl süren macerasını bir stop-motion uzun metraj filmle sürdürüyor. Filmin yönetmen koltuğunda Sinem Sakaoğlu var. Kendisiyle çok yakında bakınız sayfalarında buluşacağımızı hatırlatarak filmi önerelim.

ELIAS OG JAKTEN PÅ HAVETS GULL
(Sevimli Gemi)

Yönetmen: Lise I. Osvoll
Oyuncular: Mikael Aksnes-Perhson, Elisabeth Moberg, Sidney Louise Lange

İskandinav çocuk sineması geleneğinin yeni ve farklı bir örneği…


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın