İlk Gösterim Notları: When Evening Falls on Bucharest or Metabolism (Corneliu Porumboiu)

Corneliu Porumboiu, yeni filminin ilk gösterimini Locarno Film Festivali'nde gerçekleştirdi....

12:08 East of Bucharest ve Police, Adjective ile uluslararası sinema çevrelerinde çok iyi eleştiriler alan ve bir de Altın Palmiye kazanan Corneliu Porumboiu, yeni filmi When Evening Falls on Bucharest’i Locarno’da görücüye çıkardı.

Rumen yönetmenin yine 35 mm ile çektiği film ağır tempolu entellektüel bir komedi olarak tanımlanmıştı. Orijinal ismi Cand se lasa seara peste Bucuresti sau metabolism olan filmde Bogdan Dumitrache ve Diana Avramut başrolleri oynuyorlar.

Film, “Porumboiu’nun her filmiyle geliştirdiği film gramerinde yeni bir deney” olarak nitelendiriliyor. Filmin girişinde 11 dakikalık tracking shot’la daha ilk dakikalarda izleyenlerde merak uyandıran Porumboiu, bu sahneyi aynı zamanda 35 mm’ye bir saygı duruşu olarak konumlamış.

Film, bir yönetmenle küçük bir rol verdiği bir kadın oyuncu arasındaki ilişkiye ve diyaloglarına odaklanıyor. Locarno’daki ilk gösterimini izleyen eleştirmenler 17 çekimden oluşan filmden Jim Jarmusch havası da almışlar.

House Next Door’da yazan Michael Pattison ise Porumboiu’nun bu ilgi çekici denemesini biraz gereksiz bulmuş ve Abbas Kiarostami ile Nuri Bilge Ceylan’ın yıllar önce başardıklarını tekrarladığını belirtmiş.

kategori:
haber