Im Juli: Güneye Giderken!


im-juli.jpg

Im Juli kadar üzerinde yazılmış, incelenmiş, sevilmiş, bazı çok zor beğenen sinefiller tarafından biraz yetersiz bulunmuş, romantik havalarını üstünden atamayan internet gezginlerinin avatarlarını ve nicklerini süslemiş, kısacası benimsenmiş bir film üzerine neler söylenebilir?

Bu satırları yazmaya başlamadan önce esinlenmek için değil, aynı yorumu bir kez daha yazmamak için internetin orasına burasına konuşlanmış 20’ye yakın yazıyı gözden geçirmiş biri olarak söyleyebilirim ki, filmin hakkında yazılmamış birşey yok! Ve tüm bu yazıları okurken şunu da ekleyebilirim ki, en acımasız eleştireni bile belli derecede mutlu etmiş ve “geçirdiğim iki saate yazık oldu” dedirtmemiş bir yapıttan bahsediyoruz.

Im Juli herkesin sevdiği, sevmeyenin bile arada sırada yemekten kendini alamadığı bir yemek, en futboldan hoşlanmayan adamın bile takip ettiği örneğin zidane gibi bir oyuncu, müzik dinlemeyi sevmeyen bir adamın bile arada sırada kendini mırıldanırken bulduğu bir şarkı gibi…

İddialı, didaktik, abartılı romantik, fazla eksantrik, ölçüsüz egzotik değil, tam da olması gibi gereken, olması gerektiği gibi çekilen bir film… Ve en zor beğenilen iki janrı bir araya getiren bir yol ve romantik komedi filmi…

im-juli-2.jpg

Fatih Akın’ın bile yazıyı bu satırlara kadar okusa “Bu kadar övgüyü hak edecek ne yaptım” dedirtebilecek bir girişten sonra çok yeni bir şey de söyleyemediğimiz için filmin bana kişisel olarak neler hissettiğini kısa kısa yazarak yazıyı toparlamaya çalışayım:

-Bir alman okulunda okudum. Almanya’da hiç bulunmamama rağmen, almanca bildiğim için, İstanbul’da ve yaz tatillerinde ilginç bir görevim vardı bu yüzden: Çevirmenlik yapmak. Buralı türklerin, alamancı diye hafiften küçümsediği arkadaşlarla, onların da kaba, kuralcı, donuk buldukları yerleşik arkadaşlar arasında sadece dil değil, yaşam tarzı ve kültür çevirmenliği de yapmak zorundaydım. Kişisel izlenimlerim iki grubun birbirinden çok farklı olduğu ve aynı şeyi sevip, aynı şeylere gülemediği yönündeydi… Tabi ki iki grup da Sezen Aksu veya Barış Manço seviyorlardı, ama farklı nedenlerden dolayı…Ta ki Fatih Akın’a kadar… Özellikle Im Juli bu konuda bir dönüm noktası sayılabilir.

-Fatih Akın’ın filmi tatil için Türkiye’ye yaptığı yolculuklarda yazdığını, aklında kalan olay ve imgelerden toparladığını düşünüyorum. Almanya-Türkiye arasını karayoluyla hiç katetmedim ama yüzlerce kez o ilginç rotada arkadaşlarımın neler yaşadıklarını dinledim. Örneğin Fatih Akın’ın filmde kendisinin oynadığı sınır görevlisini gerçek hayatta 4-5 kere gördüğünü düşünüyorum.

-Im Juli, Almanya’da yaşayanlar türkler açısından bakıldığında bir üçüncü kuşak filmi… Konuştuğum birçok insan kuşakları yaşlara göre değil, tercihlerine göre şöyle ayırıyordu. Giden ilk kuşak, mutlaka geri dönmeyi ve orada ölse bile ülkesinde gömülmeyi istiyordu. Onların oğulları-kızları Almanya’ya yerleşen, Türkiye’ye dönmek istemeyen ama her yazı yine Türkiye’de geçiren nesil oldular. Göçün üzerinden 50 yıl geçti. İlk giden “gastarbeiter”lerin (misafir işçi) torunları oldu. Ve artık hemen hepsi kendisini almanyalı olarak gören, asimile olmadan Almanya’yı almanlardan daha iyi yaşayan bir nesil haline geldi.  Filmde Melek ve İsa’nın duruşları tam da bu tanıma uyuyor.

-Im Juli’yi içinde aşk ve romantizm geçmeyen bir yazıyla değerlendirmek tabi ki mümkün değil. Türkiye’ye yaklaştıkça artan aşk, yazın sıcaklığı ve romantizm, belki de tarihte Türkiye’yi bu şekilde konumlayan ilk film oldu. Güneye doğru giderken, solda güneş değil, Juli ile Daniel’in aşkı yükselip durdu… Yerli-yabancı çekilen onca filmde, Türkiye yolları sıkıntıların, İstanbul hayal kırıklıklarının, köprü intiharların ve ölümlerin metaforları olarak kullanıldı. Belki de Türkiye’yi ilk kez böyle bir romantik meta olarak gördüğümüz için film bu kadar sevildi…


One response to “Im Juli: Güneye Giderken!”

Leave a Reply