In the Mood For Love: Aşkın Sabiti


Zaman hızla geçiyor, algılar ve alışkanlıklar değişiyor. Oysa bazı filmler sabit kalıyor. Bana göre bunlardan biri de Wong Kar Wai’nin aşk şiiri In The Mood For Love.

In the Mood For Love, aşkın içinde yaratılan sahte bir dünyanın mabedinde, tutkulu bir aşkı taklit olarak  yaratmayı planlarken, en derin halinde yaşayan iki insanın hikayesi. Wong Kar Wai’nin sinema diline bakarsak: Aşk olacaksa tutkulu, yoğun ve estetik olmalı. Aşk olacaksa güzel olmalı.

Yıkılan bir mabedin içinde yeşeren bir çiçeğin üstünden okur filmi Wong Kar Wai. Bizleri başka bir dünyaya yaşadığımız veya yaşamayı özlem duyduğumuz bir dünyaya götürür.

Görüntünün içinden geçer ve müziği alırız. Bir yerde gurur bir yerde kırıklık, bir yerde en tutkulu halimiz vardır önümüzde. Umebayashi müziği aynaya dönüştürür Chikara Tsuzuki çalar; keman bedene, yay bıçağa dönüşür ve dokunduğu yeri keser acıtır; büyüler.

Christopher Doyle (belki de Wong Kar Wai) çiçeklere yoğunlaşır ve ardından siyah-beyaz’a ve sigara dumanının arasından süzülen ışığa. Müziğin eşsiz büyüsüne uyan, karışan bir anlatı oluşur.

Filmi izlerken aşka doğru yol alır bir biçimde Su li Zhen veya Chow haline geliriz farkında olmadan.

Her yer olabilir mekan, her yerde yıkılmış bir mabet olabilir. O mabedin içinden yeşeren bir çiçeğe sahip olmak zor olandır. Sahip olduğunda aşkı ve aşık olduğun kişiyi kaybetmemek gerektiğini filmlerden öğrenmemek gerekli aslında.

Platonikliğin öte adımının üzerinde gerçek bir aşka sahip olmak her zaman kolay değildir. Bir kente dönüşen yaşam alanımızın içinde her taşı teker teker ve emek vererek yerli yerince koyunca en fazla değeri o kentin mabedinin sahibine vermek gerekir. Yoksa yıkılmış bir mabedin içinde sırrımızı fısıldarız bir kovuğa. Ya da her gün bir Serenad biçiminde sevdiğimizle yaşayıp, huzurla yaşlanabiliriz çiçeklere yoğunlaşmış bir göz gizlice bizi izlerken.


Leave a Reply