In Their Boots: Amerikan Senaryoları


In their boots

Başlığı senaryo diye attık ama artık klişe haline geldiği için “kalıp” sözcüğünü kullanmak daha doğru olur…
Amerika savaşa girer…
Amerika kan döker, kimseyi dinlemez, vahşet yaratır…
Yaratılan vahşet o kadar büyür ki, kendi askerlerini-gençlerini etkilemeye başlar…
“Güçlünün vicdanı” devreye girer, kitaplar yazılır, filmler çekilir…
Vicdan müdahale eder, savaş biter… Güçlünün hafızasında kötü bir anı olarak kalır…
Düşük zekalı kollektif hafıza bir süre sonra bu kötü anıları unutur…
Amerika savaşa girer, kan döker, vahşet yaratır…

Şu anda bu kısır döngünün vicdan bölümüne girmek üzere olduğumuzu umuyoruz. Vicdanlı yönetmenlere, sanatçılara diyecek tek bir kötü sözümüz bile yok. Yazımız onları tenkit yazısı değil… İsyanımız kısır döngüye…

Richard Ray Perez de kısır döngünün vicdan bölümüne rastlayan ve hem kafası hem de kalbi iyi çalışan bir sanatçı… Perez, “Herkes birşeyler söylerken, ben lafı orada savaşan askerlere bırakayım” demiş, seçtiği 5 kişiye senaryo yazdırmış, öyküleri animasyon ve farklı tekniklerle süslemiş. Tabi ıraklı çocukların, kadınların, ölenlerin, işkence görenlerin hikayesi değil film ama tek yönlü olmasına rağmen bile savaşın kötülüğünü anlatan farklı bir eser. Internet üzerinden yayınlanan filmin ilk bölümünde bile yaşanan ve gelecekte yaşanacak travmanın ağırlığı üstünüze çöküyor.

“Operation: In Their Boots” isimli film çekilirken Perez’e söylenenler ise en az film kadar ilgi çekici: “Askerlere göre Hollywood iyi niyetli filmler de çekiyor ama eğlendirici olmak için yönünü şaşırıyor. Birçok askerin Hurt Locker yorumu aynı: “Irak’ta böyle birşeyin olmasına imkan yok”. Askerlere göre iyi belgeseller de var ama tam anlamıyla savaşı anlatan bir yapım yok. En ilgi çekici durum ise savaş karşıtı filmlerin artık amerikan ordusunun kültürü haline gelmesi. Platoon, Apocalypse Now gibi filmlerden etkilenip asker olduğunu söyleyen çok genç var. Ama Irak’ta yaşananların filmlerdeki gibi olmadığını anlıyorlar. Zaten kendilerine ilk söylenen cümle aynı: “Burası Full Metal Jacket’e benzemez”

Filmle ilgili önemli not: Kısa filmlerin tamamını bu adresten izleyebilir, projeyle ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz. http://www.intheirboots.com/itb/)

“Sanane amerikan askerinin vicdanından, Irak’takilerin yaşadığından! Güneydoğu’ya baksana sen!” şeklindeki yorumlara da şimdiden şöyle yanıt vermek istiyorum: “Ortada vicdan namına birşey görürseniz, Türkiye halkının ortak toplumsal vicdanının böyle filmleri ve gerçekleri kabul edecek düzeyde olduğuna inanıyorsanız, haber verin, örnek gösterin, sayfalarımıza taşıyalım”

Kaynak: Lesinrocks.com ve In Their Boots Sitesi


Leave a Reply