Inception: Varoluşçu Aksiyon

inception-1.JPG

YÖNETMEN: Christopher Nolan. Herkes Dark Knight’ın büyük başarısının ardından kolay olanı seçip, devam filmleriyle cebini dolarlarla doldurmasını ve stüdyoları memnun etmesini bekliyordu. Nolan, zor olanı seçti. Dark Knight’ın yarattığı güveni, stüdyoları uzun süredir planladığı “Inception”a ikna etmek için kullandı. Çok büyük bir kumar oynadı. Bu filmle ya James Cameron seviyesine gelecek, ya da Batman’in devam filmleri bile elinden alınacak.

OYUNCULAR: Son yılların en çarpıcı kadrolarından birini bir araya getiren Nolan, neredeyse figüranları bile ünlü isimlerden seçti. Filmde başrolü Leonardo Di Caprio oynarken, Marion Cotillard eşini canlandıracak. Di Caprio’nun ekibini yani iyi adamları çekimlere başlayan ancak takvimi uymadığı için James Franco’nun yerini alan Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page ve Tom Hardy oynuyor. (Soyer Arigimus’a James Franco uyarısı için teşekkürler)

Kötü adamların başını rol seçen ve bu yüzden çok sık izleyemediğimiz Ken Watanabe oynuyor. Filmde usta aktör Michael Caine, verilen her rolü başarıyla canlandıran Cillian Murphy, deneyimli isimler Lukas Haas ve Tom Berenger’ın da yer aldığını hatırlatmak gerekiyor.

inception-3.jpg

KONU: Inception’ın konusunun gizli tutulması çekimlerin ilk günlerinde tüm sinema çevrelerinde olay oldu. Özellikle oyuncuların, “Oynuyoruz ama ne oynadığımızı biz de bilmiyoruz” minvalinde sözleri filmin çevresinde bir spekülasyon bulutu yarattı. Trailer’lar ve posterlerle birlikte açıklanan sinopsis, birçok soru işaretini yanıtlarken, Di Caprio’nun “Sinopsis sadece filmin başını açıklıyor, filmin sonunun sinopsisle ilgisi yok” demesi söylentileri iyice arttırdı. Nolan ise bu söylentilerin filme olan ilgiyi arttıracağını bildiği için sorulara hep kaçamak yanıtlar veriyor.

Film için açıklanan sinopsis şöyle:
“Inception insanların bilinçaltına girerek sırlarını alan bir şebekenin öyküsü. İnsanların rüya görürken beynine girme yeteneğine sahip Cobb (Di Caprio) bu özelliğiyle rakiplerinin sırlarını öğrenmek isteyen şirketlerin gözdesi durumuna geliyor. Aynı zamanda uluslararası bir suçlu olan ve her yerde aranan Cobb, son bir iş karşılığında özgürlüğünü ve ailesini geri kazanma fırsatı yakalar. Yapacağı son iş birinin beynine girip bildiklerini çalmak değil, tam tersine adamın beynine yeni bir düşünce eklemektir.

Inception Türkçe Altyazılı Fragman

Inception Diğer Fragmanlar

inception-2.JPG

AÇIKLAMALAR: Filmle ilgili açıklamalar iki başlıkta toplanabilir. Nolan’ın iddialı açıklamaları ve oyuncuların şaşkın tavuk misali filmi anlamadıklarını söylemeleri:

Christopher Nolan
“Bu filmi uzun bir süredir yapmak istiyordum. Filmin fikri kafamda 16 yaşımdayken oluştu. İlk taslak senaryoyu 7-8 yıl önce yazdım. Inception’ın hayatımın projesi olduğunu söyleyebilirim”

“Rüyalar her zaman ilgimi çekti. Uyanıkken yaşadıklarımız ve gerçeklik algımızın rüyalarımızda gördüklerimizle değişebileceğini düşünüyorum. Rüyaların üzerinde kontrol kurabilenler, kişinin gerçekliğini de yönetebilirler. Senaryonun temel fikri bu.”

“Leonardo dünyanın en iyi yönetmenleriyle çalışmış ve çok iyi eğitimli bir oyuncu. Onun fikirlerini almamak aptallık olurdu. Filmin yönetmenlerinden biri de o… Karakteri üzerinde uzun konuşmalar yaptık, fikirleriyle senaryoya çok büyük bir katkı verdi.”

Leonardo Di Caprio
“Filmi oynadığımız süre içinde ne oynadığımızı pek anlamadık. Senaryolarımız ayrı ayrı elimize geldi. Oyuncularla kamera arkasında uzun süre film hakkında dedektiflik yaptık. Filmin konusu hakkında şimdilik kafamda bir fikir var ama filmi izleyince bambaşka birşey çıkacağına eminim.”


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın