İntikam İçin Dirildi: The Crow (1994)


Eric Draven ve nişanlısı Shelly, Şeytanın Gecesi adlı günde, evlenmelerine bir gün kala Top Dollar isimli bir gangsterin başını çektiği bir çete tarafından saldırıya uğrar ve vahşi bir şekilde katledilirler. Bir yıl sonra Şeytanın Gecesi adlı güne az kala bir karga,  Eric’in mezarına gelir ve onun dirilmesini sağlar. Artık Eric’in alması gereken bir intikamı vardır ve Eric harekete geçer…

James O’Barr’ın 90’larda bir hayli popüler olan çizgiromanı The Crow, yazarın yaşadığı trajik bir olaydan sonra yazılıp çizildi. James O’Barr’ın nişanlısı, sarhoş bir sürücü tarafından ezilerek can verir. Bunu duyunca uzunca bir süre bu olayın şokunu üzerinden atamayan O’Barr, yaşadıklarını çizgi-romana aktarmaya karar verir ve The Crow ortaya çıkar. Ama O’Barr çizgi-romanı yayınlatmak istemez önceleri. Sonra bir arkadaşının ısrarına dayanamaz ve yayınlatır. 93’te de Alex Proyas tarafından sinema uyarlaması gerçekleştirilir. Topladığı ilgi sayesinde de hemen 2., 3. ve 4. devamları farklı ekip ve olaylarla çekilir. Fakat hiçbiri, ilkinin topladığı ilgiyi toplamaz. Birincisinin efsaneleşmiş olmasının bir nedeni Brandon Lee’nin trajik ölümüdür. Bilindiği üzere Brandon Lee, filmin çekimleri sırasında sette yanlışlıkla doldurulmuş bir tabancanın ateş alması sonucu vefat eder.

Film izlendikten sonra fark ediliyor ki Alex Proyas son derece doğru bir seçim olmuş yönetmenlik için. The Crow onun ilk uzun metrajlı filmi olmasına rağmen efektleri başarıyla kullanması, son derece doğru ve hikayeyle bütünleşen müzik seçimi ve gotik şehir dizaynın çok iyi olması ortaya bir kült filmin çıkmasını sağlamış.  Her kült filmde olduğu gibi burada da unutulmayacak sekanslar mevcut. Çatıda gitar çalmak, kurşunlar bedene saplanırken maskenin altından gülümsemek gibi sağlam sekanslar, filmin unutulmayacak sekanslarından. Wachowskiler dahil bir sürü bilim-kurgu yönetmenini etkileyen bir film.

Vizyona girdikten sonra eleştirmenlerce Batmanler ve Blade Runner’la atmosfer olarak karşılaştırılan The Crow, bazı eleştirmenlerce onlardan daha başarılı bulunmuştu. Bu üç filme bakarsak üçünde de şehir ve karanlık atmosfer, hikaye için çok önemli bir konumda. Tim Burton’ın gotik şehri Gotham’daki karanlık atmosfer hikaye için çok önemli.  Keza Ridley Scott’ın kotardığı “Blade Runner” için de karanlık şehir hikaye için önemlidir. Zaten bu üç filmde de güneş neredeyse hiç doğmaz. Proyas, filmi için hayati önem sahip olan karanlığı başarıyla kullandığı göze çarpmakta.

En başarılı çizgiroman uyarlamalarından sayılan The Crow, hikayesi, aksiyonu, gotik tarzı ve başarılı soundtrackiyle unutulmayacak bir film.


Leave a Reply