Into Eternity: Tanrıyı Geçmeye Çalışmak


Nükleer teknolojiler insanlığın hayatına girdiğinden beri önemli bir sorun da otomatikman ortaya çıktı: Yüksek derecede radyasyon taşıyan birçok nükleer atığın depolanma sorunu… Şu anda dünya üzerinde 100 bin yıl boyunca canlıları ölüme götürebilecek 250 bin ton nükler atık bulunuyor…

Into Eternity bu önemli soruna çözüm olarak geliştirilmeye çalışılan ve “tarihin en zor görevi” olarak görebileceğimiz ONKALO projesini anlatıyor. Danimarkalı yönetmen Michael Madsen 100 bin yıl dayanması gereken bir depoyu hayata geçirmeye çalışan bilim adamlarını ve inşaatçıları ekranlara getiriyor. Fincede “saklanma yeri” anlamına gelen ONKALO’nun yapım sürecinin 200 yıl sürmesi bekleniyor.

Konunun inanılmazlığı bir yana Michael Madsen, kamera, müzik kullanımı, felsefi ve tarihi referansları filme katış biçimiyle son yılların en iyi belgesellerinden birini ortaya çıkarmış. Film birçok soruyu art arda sıralıyor:

“3000 nesil boyunca bu deponun varlığıyla ilgili bilgi nasıl aktarılacak? İnsanlar nasıl uyarılacak?”
“3000 nesil boyunca insanlığın bu depoyu (Pandora’nın Kutusunu) açması nasıl engellenecek. İnsanlığın geleceğinin tamamının anlayacağı bir “yaklaşmayın tabelası” var mıdır?”
“Depo kıtaların yerinden oynamasına, gelecek muhtemel bir buz devrine, dünyanın dört bir yanında gerçekleşen depremlerin minimal etkilerinin 100 bin yıllık toplamına dayanabilecek mi?”

Bu yanıtları, insan zekasının gitmeyi amaçladığı en uç noktayı ve belki de “insanın tanrıyı geride bırakma çabasını” Into Eternity’de mutlaka izlemelisiniz…


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın