İran’da “Başı Açık” Oyunculuğa Hapis ve Kırbaç Cezası2009 yılında tamamlanan Granaz Moussavi’nin İran’ın başkenti Tahran’ın yeraltı kültüründe yaşananları anlattığı “Benim Tahran’ım Satılık” filminin ülkede yasaklanacağı neredeyse kesin gibiydi. Film çıkar çıkmaz toplatıldı ve gösterimleri engellendi. Buna rağmen filmin korsan yollardan büyük kitlelere ulaştığı da belirtiliyordu.

Filmin konusu bir kadının İran’ın alt kültürleriyle tanışması, ailesinden ve sıkı kurallardan uzaklaşmasıydı. Senaryoya göre kadın iran asıllı Avustralya vatandaşı arkadaşının da etkisiyle bir kaçış yolu buluyor zorlu bir yola giriyordu.

Doğal olarak İran yönetimi bu filmi doğrudan lanetledi. Filmin başrol oyuncusu, İran sinemanın önemli yönetmenlerinden Nasır Taghvai’nin eşi Marzieh Vafamehr de tutuklandı. Kısa süren mahkeme sürecinin sonunda Vafamehr’in cezası açıklandı: 90 kırbaç ve bir yıl hapis!

Dünyanın her yerinde sansür olduğunun farkındayız. Bununla ilgili haberleri de sık sık bakınız.com’da paylaşıyoruz. Son dönemde İran ile ilgili o kadar çok haber vermek zorunda kaldık ki kendimizi İran’da rejim karşıtı faaliyet gösteriyor gibi hissediyoruz. Ancak sizlerden ricamız yapana değil yaptırana bakmanız.


Leave a Reply