İran’ın Sinemayla Savaşı

İran’ın Sinemayla Savaşı

Amacımız İran İslam Cumhuriyeti üzerine konuşmak, ülkemizin veya İran’ın karşısındaki ABD gibi ülkelerin demokrasi karneleri en az İran kadar berbatken akıl vermek değil. Ancak İran’ın sinemaya açtığı açık savaş, her türlü tepkiyi hak ediyor.

Bu hafta da İran polisi altı bağımsız belgesel yönetmenini casusluk suçlamasıyla tutukladı. İran tutuklamaların nedenini “BBC’nin çektiği farsça belgesele yardım ettiler. Dolayısıyla casusluk yaptılar” suçlamasıyla açıklıyor.

BBC yaptığı açıklamada “Tutuklanan biri kadın altı sinemacı, bizim çalışanımız değil. Bizle herhangi bir temasları da olmadı. Biz sadece onların belgesellerinden parçalar aldık.” dese de İran yasaklarını uygulamayı sürdürüyor. İran’da devletin kontrolünde bulunmayan ve farsça yayın yapan herhangi bir kuruluşta çalışmak yasak. İran uydu antenleriyle uluslararası haberleri alabilen halkın büyük bir bölümünü bu yolla engellemeye çalışıyor.

İran’ın tutukladığı 6 sinemacı Mojtaba Mir Tahmaseb, Katayoun Şahabi, Hadi Afarideh, Naser Safarian, Şahnam Bazdar ve Mohsen Şahrnazdar İran Gizli Haber Alma Servisi’nin kontolündeki Evin hapishanesinde tutuluyorlar. Sinemacılardan Mir Tahmaseb, halen tutuklu bulunan Jafar Panahi’nin I-Phone’da çektiği ve gizlice yurt dışına çıkarılan “This is Not A Film”in yardımcı yönetmeniydi.


Leave a Reply