İstenmeyen Adam’ın Cannes Günlüğü


Lars von Trier, Cannes’da sinema tarihinin önemli skandalları arasına girecek basın toplantısından sonra “persona non grata” ilan edildi. Toz dumanın dağılmasının ardından Hollywood Reporter ve Indiewire’a konuşan von Trier’in savunmasını ve Roger Ebert’in durumu özetleyen kısa ve öz yorumundan bir toparlama yapalım dedik.

Soru: Cannes filmlerine çok değer veren bir festivaldi. Bu ayrılık seni hiç üzmüyor mu?

İstenmeyen adam ilan edilmemi eğer gerekli görüyorlarsa, benim için de pek bir sorun yok. Gilles Jacob (Cannes yöneticisi) yakın bir dostumdur. Söylediklerim çok aptalcaydı ama Mel Gibson da değilim. Söylediklerimin şaka olarak algılanacağını düşünüyordum.

Soru: Meslektaşlarınızdan destek aldınız mı?

Bu durumlarda sinema dünyasından hiçbir destek gelmez. Hayatım boyunca da birlikte çalıştığım insanlardan destek görmedim. Ailem çok büyük destek verdi.

Soru: Festivalden önce Martin Scorsese ile ortak bir film yapacağınız açıklanmıştı(Beş Engel). Bu durum filmi etkiler mi?

Henüz kendisiyle konuşmadım ama açık görüşlü bir insandır.

Soru: Yalnız kalıp olanları bir daha düşündünüz mü?

Belki de bir orta yaş krizindeyim bilemiyorum. Dövmemi gördünüz. (Yumruğuna FUCK yazdırdı) Oğlum görünce “Çıkmayacağını biliyorsun değil mi?” dedi. Bu normalde benim ona söylemem gereken birşey.

Soru: Charlotte Gainsbourg ve Kirsten Dunst ne dedi?

Charlotte’un şoke olduğunu sanmıyorum. Babası Serge, benden daha provakatifti. Bana “Babam görse seninle gurur duyardı” dedi. Kirsten da beni avrupalı ve çılgın olarak görüyordur.

Usta ve görmüş geçirmiş sinema eleştirmenlerinden Roger Ebert ise tüm deneyimiyle Trier meselesini farklı bir şekilde yorumladı. Ebert “Siz deli görmemişsiniz” diyerek, Klaus Kinski’nin bir Cannes videosunu blogunda paylaştı:

Kinski’nin söyledikleri: Festival çok üzücü ve çok korkunç… Çocukların oynaması için top olabilir ancak… Hey (Shit)… Biraz daha sessiz konuşun. Gerizekalıca, gerizekalıca, gerçekten gerizekalıca… Hepsini dışarı atın, dışarı atın. Basını durdurun. Burada çalışan insanlar var. İdiotlar, özürlüler, mongollar!


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın