It Follows: Saklanabilirsin Ama Kaçamazsın!

Haktan Kaan İçel, İstanbul Film Festivali yazılarına korku filmi It Follows'la devam ediyor....

Korku sineması daima kitlelerin ilgisini çeken bir türdür. It Follows da uluslararası festivallerdeki performansıyla türün son bir yılda dikkat çeken bir örneği olarak göze çarptı.
Korku türünün en büyük sıkıntısı belki de tekrara düşmesidir. Bu yüzden de orijinal örnekler ortaya çıktığında takdirle karşılanırlar. Gösterimleri sırasında inanılmaz tepkiler alan ve uzun zaman sonra insanların tüylerini ürperten orijinal bir korku filmi olduğu duyurulduğunda, herkesin kafasında aynı soru oluştu: It Follows, tüm izleyenlerin beklentileri karşılayabilecek miydi?
it-follows
İşte bu soruya cevap vermeden önce filmin konusuna bir göz atalım. Bir grup gencin arkadaşlık ortamlarını izliyoruz. Bu gruptan Jay isimli kızın erkek arkadaşıyla yaşadığı cinsel deneyim sonrasında ona geçen lanet sonrası, bir yaratık musallat oluyor. Öyle bir yaratık ki, herhangi bir insan formunda karşınıza çıkabiliyor. Yaratığı sadece lanete sahip kişi görebiliyor ve yakalanan kişinin sonu da ölüm oluyor. Haliyle Lanete yakalanın sürekli kaçması gerekiyor. Musallat olan yaratıktan kurtulma çabaları da genel hatlarıyla filmin konusu denilebilir.

Film tekinsiz bir şekilde ailesinden uzaklaşan bir kızın vahşice katliyle başlıyor. Tabi kimse neden böyle bir şey olduğunu anlayamıyor. Bu ilk sahneyle başlayan rahatsız edici atmosfer filmin geneline yayılarak filmin her anından paranoyak bir tavra girmenize neden oluyor.

Öyle bir kötü güç tasviri yapılmış ki, korku severlerin gözlerinin parladığını görür gibi oluyorum. Sürekli şekil değiştirme özelliğine sahip olduğundan her an nereden çıkacağını kestiremiyorsunuz. Üstelik bir korku klişesi olan yaratıklar gece ortaya çıkar mitini de yerlebir ederek gündüzleri de peşinize düşebiliyor. Bu yüzden de her an tetikte olmalısınız. Üstelik hiçbir acelesi de yok. Sabırla yürüyor üzerinize. Kurbanlar yeterince kaçabilirse onu oyalayabiliyor. Ancak çok yaklaştığında gerçek formuna yakın görünüyor ve diğer kötü karakterler gibi yalnız olmanızı beklemiyor. Ne zaman size ulaşırsa o zaman saldırıyor.it-follows-2

It Follows korku türleri içerisinde bir alt tür olan teen slasher’a yakın görünse de, film mantığı içinde koyulan temel kurallara baktığımızda teen slasher olmanın ötesine geçebiliyor. Çünkü musallat olan yaratığın illa gençlere bulaşacağım gibi bir derdi yok. Ama yönetmen tabii diğer ihtimalleri azaltarak teen slasher kısmının baskın olmasına dikkat etmiş. Buna ek olarak tıpkı teen slasher’lardaki Mike Myers ya da Jason gibi acelesi olmayışı, bir maske takmasa da, şekil değiştirerek farklı kişiliklere bürünmesi de maske olarak adlandırılabilir. Filmin belki de en büyük klişesi 80’ler filmlerinin popüler tabusu olan bekaretini kaybeden kadınlara musallat olan caniler, ruhlar… Tabii bu yaratık öyle bir şey ki, kadın erkek ayırmıyor. Örneğin Jay’in erkek arkadaşının taşıyıcı olması ve onun da yaratıkla mücadele etmesi cinsiyet ayrımı olmadığını gösteriyor. Bu açıdan da benzer örneklerinden ayrı bir yerde bulunduruyor kendini.

it-follo9ws-maika-monroe

Gerçek yaşam ile bağlantı kurar ve alt metin ararsak cinsel hastalıklardan yola çıkabiliriz. Filmdeki korkusuz gençlerin seks deneyimini yaşamak pahasına yaratıkla baş etmeyi göze almaları, tıpkı AIDS’li kişinin hastalığın varlığını göz ardı etmesine benziyor. Filmin odak noktasında gençler bulunduğundan, aile bireylerine neredeyse hiç rastlamıyoruz. Bunun yerine yaratığın değiştirdiği formlarda yetişkin insanlara rastlayabiliyoruz. Bu da baskıcı yetişkin metaforu olarak yorumlanabilir.

Sonuç olarak filmin gerilim ve heyecan dozunu bir an bile düşürmemesi, sonrasında insanın kendisine doğru yürüyenleri görüp gerçek hayatta bir paranoyaya neden olması ve orijinal kötü karakteriyle kesinlikle modern çağın korku başyapıtlarından biri olarak kabul edilebilir. İleride kült mertebesine de yükselebilecek bir film olduğu potansiyeli yadsınamaz. Korkuseverlerin kaçırmaması gereken bir deneyim olduğundan, bilhassa sinemada izlemenizi tavsiye ederim.

kategori:
izlenim