Jafar Panahi: Filmim Ülkemde Gösterilsin!

Berlinale'de Altın Ayı ile ödüllendirilen "yasaklı" yönetmen Jafar Panahi, filminin ülkesi İran'da gösterilmesini istedi. ...

2010 yılında “hükümet karşıtı” olmakla suçlanan ve hapis cezası alan Jafar Panahi, doğabilecek tepkiler nedeniyle cezaevine gönderilmemiş ve ev hapsinde tutuluyordu. Ev hapsindeyken çektiği ve Cannes film festivaline bir kekin içine saklanmış USB ile ulaştırılan “This Is Not a Film” ile sansüre ve yasaklara karşı cesur bir duruş sergiledi. Closed Curtain’in de ardından Taxi’yi çeken ve bir şekilde Berlinale’ye ulaştıran Panahi, Darren Aronofsky’nin başkanlığını yaptığı jüri tarafından Altın Ayı ile ödüllendirildi.
panahi
Yurtdışına çıkış yasağı nedeniyle ödülünü teslim alamayan Panahi başarısını şu sözlerle değerlendirdi:

“Altın Ayı’yı aldığıma iran sineması adına sevindim ama benim için en büyük ödül ülkemdeki insanların filmlerimiçi izlemesi olur. Anlamsız yasakların kalkmasını istiyorum”

“Hükümet yanlısı bir grup eleştirmen uluslararası festivaller için film çektiğimi, iran halkını düşünmediğimi söylüyor. Filmlerimin İran’da gösterilmediğini düşündüğümüzde çok acımasız bir çarpıtma”

kategori:
haber