Jafar Panahi’nin Cezası Onandı


Geçtiğimiz aralık ayında “Milli güvenlik ve rejim aleyhine çalıştığı” iddiasıyla 6 yıl hapis, 20 yıl film çekmeme ve 20 yıl ülke dışına çıkma yasağına çarptırılan Jafar Panahi’nin açtığı temyiz davası sonuçlandı. İran Yüksek Mahkemesi verilen cezaları aynen onayladı.


Panahi’nin ailesi kararın 2 hafta önce kendilerine ulaştırıldığını ancak tepkilerden çekinildiği için kamuoyuna açıklanmadığını belirttiler. Ahmedinejat’ın yeniden seçildiği 2009 seçimlerine hile karıştırılmasını belgesel haline getirmek için çalışmalara başlayan Panahi’nin evi basılmış, ailesi ve yakın arkadaşı yönetmen Mohammad Rasoulof’la beraber tutuklanmıştı. Ailesi daha sonra serbest bırakılmış, Rasoulof’a da Panahi ile aynı cezalar verilmişti. Yüksek Mahkeme Rasoulof hakkındaki 6 yıllık cezayı ise 1 yıla indirdi.

Panahi kararın temyiz sürecinde, film çekmesi yasaklandığı için “This is not a film” isimli film olmayan bir film çekmişti. Panahi’nin evinde çekilen ve usta yönetmenin “Bir film çekseydim nasıl çekerdim?” diye kafasındakileri anlattığı ilginç yapım, cep telefonu hafızasında ülkeden çıkarılmıştı.

Panahi’nin avukatı ellerine henüz resmi yazının gelmediğini, kararın kamuoyuyla paylaşılıp kendilerine resmi olarak bildirildiğinde polise teslim olacaklarını belirtti.


Leave a Reply