James Dean: Öp Beni!, Paul Newman: Burada Olmaz!Elia Kazan, East of Eden’i çekmeye karar verdiğinde zaten kafasında Cal Trask karakteri için biri vardı. James Dean, istanbullu yönetmenin teklifini kabul etmiş ve çalışmalara başlamıştı.

Kazan, Cal Trask’in ağabeyi Aron Trask’i oynayacak isim için seçmelere birçok isim çağırdı. Bu isimlerin arasında en çok öne çıkan ise Paul Newman’dı. Kazan, emin olmak için Newman’ı James Dean’le birlikte deneme çekimine aldı. Ve ortaya sinema tarihine geçen 2 dakikalık bir görüntü çıktı.

Görüntülerde ikilinin dinamizminin birbirlerini nasıl etkilediğini görmek mümkün. Çoğu yerde kendilerini tutamayıp gülüyorlar. Aralarındaki bir takılma da dikkat çekici:

James Dean: “Kiss me.”
Paul Newman: “Can’t here.”

Newman, o dönem bazı sinema yazarları tarafından Marlon Brando’ya çok fazla benzediği için eleştiriliyordu. Bu eleştiriler Kazan’ı da rahatsız ettiği için East of Eden’da rolü alamadı. Aron rolünü daha sonra Paul Newman’la bir başka kült film Cool Hand Luke’ta birlikte oynayacak olan Richard Davalos kaptı.


Leave a Reply