James Stewart ve Yeti’nin Eli

James Stewart, sinema tarihinin en ilginç kişiliklerinin başında gelen bir isim. Mimarlık okumuş, Henry Fonda ile ev arkadaşlığı hayatını değiştirmiş, İkinci Dünya Savaşı’nda aktif görev yapmış bir pilot olarak sayısız anısı olan bir insan.

Birçok kitaba konu olan anılarından en ilginçlerinden biri ise 1950’lerde Hindistan ve Nepal’deki bir macerası… Stewart, Himalayalar’da turistik bir gezisine devam ederken, İngiltere’den ilginç bir talep gelmiş. İngilizler, bir grup Nepalli keşişin kar adam Yeti’nin kesilmiş elini bulduklarını ve mumyalanmış bir şekilde sakladıklarını söyleyerek Stewart’tan bir ricada bulunmuşlar: El kemiklerini alarak, araştırmalar için İngiltere’ye getirmesi…

Bu tip maceraları seven Stewart, gümrük memurlarının utanıp aramayacağını düşünerek, beraber tatil yaptığı eşinin iç çamaşırlarının arasında saklayarak Yeti’nin elini Londra’ya getirmiş.

Yapılan kısa araştırma, elin sahte olduğunu ortaya çıkarsa da usta aktör sayısız anısının arasına bir yenisini ekleme şansı daha bulmuş.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın