Javier Bardem Çöl İnsanlarının Yanında

Javier Bardem Çöl İnsanlarının Yanında

Franco’nun ve sömürgeci İspanya’nın en çok acı çektirdiği alanlardan biri de Kuzey Afrika oldu. Franco devrilip sömürgeler de birer birer bağımsızlığını ilan edince birçok yerde çözüm kendiliğinden gelişmiş oldu.

Çözümsüz kalan bölgelerin başında ise “Batı Sahra” kaldı. Dev Sahra Çölünün batı ucundaki bu bölge ispanyolların ardından Fas tarafından “Yeşil Yürüyüş” ismi verilen 350 bin sivilin yürüdüğü barışçı bir eylemle ele geçirildi. Ama olayların ve şiddetin patlak vermesi uzun sürmedi. Cezayir, Fransa, İtalya, Fas ve İspanya’nın durmadan karıştığı bölgede huzur bir türlü sağlanamadı. Farklı etnik kimliklerden (arap, berberi, ispanyol, müslüman fransızlar) oluşan Batı Sahra halkı ise Polisario Hareketi’ni kurarak özgürlük mücadelesini sürdürdü.

Yıllardır büyük şiddet olaylarına sahne olan bölgede şu anda yönetimi yarım yamalak bir şekilde bulunduran Fas ile Polisario Hareketi arasında bir ateşkes var. Ama bu şehirlerde yaşanan olayları engellemiyor.

Javier Bardem’in destek verdiği, Alvaro Longoria’nın yönettiği Hijos De Las Nubes (Bulutların Oğulları) isimli belgesel bu yıl Berlinale’nin dikkat çeken belgesellerinden biri. Film, olaya biraz Fas karşıtı bir bakış açısıyla yaklaşsa da takip edilmesi gereken bir yapım gibi duruyor.


Leave a Reply