Godard, Socialisme’i Geri Getiriyor


80 yaşındaki bir büyük usta… Filmleriyle geçtiğimiz yüzyılın en özgür dönemine yön vermiş bir yönetmen… Siyasetten, politik fikirlerini açıklamaktan hiçbir zaman çekinmemiş, filmlerini kapitalizme ve kapitalizmin yarattığı sisteme yem etmemek için olağanüstü bir çaba harcamış bir aktivist… Ve en önemlisi, her sözü anlamlarla, deneyimlerle, tezlerle ve antitezlerle yüklü bir sinematik filozof…

Jean Luc Godard, uzun bir aradan sonra 2010 yılının mayıs ayında yeniden bizlerle olacak. 2008 yılında çekmeye başladığı “Socialisme”in son hazırlıkları söylenenlere göre tamamlanmış durumda… Büyük prodüksiyon şirketleriyle ve dağıtımcılarla mümkün olduğunca çalışmamak için özen gösteren Godard, yeni filmini Vega Films isimli orta halli bir kuruluşla çekti. Filmle ilgili ilk olarak 2009 yılının başında çeşitli fotoğraflar basında yer aldı.

Ardından 2009 yılının haziran ayında bir trailer’a kavuştuk…

[flashvideo file=http://video.myfilm.gr/mediaplayer-viral/videos/nutopia/SOCIALISM%20BY%20JEAN-LUC%20GODARD%20TEASER.flv /]

Ve bu hafta içinde filmle ilgili en çarpıcı ön çalışma ile karşılaştık. Hızlı gösterimle filmin tamamını veya önemli sahnelerinin paylaşıldığı, aslında tam da Godard’a yakışan “beyin kaşıtan” bir trailer… Ve yayınlanan mecralarda Godard’ın küçük bir notu: “Bir hikayenin başı, ortası ve sonu vardır. Ama bu şekilde sıralanmaları şart değil”

[vimeo 10124349]

Resmi olarak doğrulanmamakla birlikte filmin konusu ise şöyle: “Büyük bir bölümü Akdeniz’de dolaşan bir yolcu gemisi içinde geçen filmde Mısır, Filistin, Odesa, Yunanistan, Napoli ve Barcelona’ya uğrarız. Film aynı zamanda iki çocuklu politize bir ailenin yaşamına da mercek tutar. Filmin önemli karakterleri arasında bir savaş suçlusu, bir BM görevlisi ve rus dedektifi de var. Ve trailer’dan anladığımıza göre Patti Smith ve fransız filozof Alan Badiou’nun da filmde rolleri var.

Bu arada filmin 6 yardımcı yönetmenle çekildiği konusu da henüz doğrulanamayan bilgiler arasında. Ser verip, sır vermeyen bu yönetmenler: Fabrice Aragno, Paul Grivas, Louma Sanbar, Anne-Marie Miéville, Pierre Binggeli ve Jean-Paul Battaggia.


Leave a Reply