Jet Li’den Çin Masalları

sorcerer white snake

Koreograf-yönetmen Siutung Ching, Uzakdoğu sinemasının ve doğal olarak tüm dünyanın, en iyi dövüş koreograflarından biri…

Yirminin üstünde filmde de yönetmen olarak yer alarak türün sevenlerini fazlasıyla memnun etmiş eserler verdi. Ching’in yönetmen veya dövüş koreografı olarak yer aldığı hemen her filmin gişede başarılı olması, 2011 yılının en büyük prodüksiyonlarından birinin kendisine teslim edilmesine neden oldu. Çin tarihinin en bilinen efsanelerinden “Beyaz Yılan”, “The Sorcerer and White Snake” ismiyle Ching tarafından beyaz perdeye aktarılıyor. Çekimlerine 2010 yılının eylül ayında başlanan ve geçtiğimiz ay içinde kurgusu tamamlanan film 3D çekildi.

Başrollerinde Jet Li, Eva Huang, Raymond Lam, Charlene Choi, Wen Zhang gibi önemli isimlerin bulunduğu yapım fragmanlara bakılırsa izleyenler için ilginç bir deneyim olacak gibi… Antik bir efsaneyi, en son sinema teknolojilerini kullanarak sinemaya aktaran Ching, tanıtımlara bakılırsa bu zor işi kıvırmış görünüyor.

Jet Li’nin “Hayatımda en çok yorulduğum film… Bu kadar uzun süre çekim yaptığımı hatırlamıyorum” sözleriyle anlattığı film “lanetli bir evliliği” anlatıyor. Filmde aşık olduğu adama evlenmek için ölen, reenkarne olarak bir kadın suretine bürünerek amacına oluşan beyaz bir yılanın hikayesini izleyeceğiz. Bu kötü ruhu arkadaşının başından kovmak için uğraşan keşiş Fa Hai’yi ise Jet Li oynayacak.

Kötü ruhların iyilikle kavgası olarak görebileceğimiz film bu özellikleriyle Miyazaki filmleriyle, kung-fu filmleri arasında duruyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın