Joe Hisaishi: Miyazaki’nin Sesi, Ritmi, Melodisi

Miyazaki'nin birlikte çalıştığı isimler arasında üstün yeteneklerinin yanısıra farklı kişilikleriyle öne çıkan insanlar da göze çarpar. ...

Miyazaki’nin birlikte çalıştığı isimler arasında üstün yeteneklerinin yanısıra farklı kişilikleriyle öne çıkan insanlar da göze çarpar. Miyazaki’nin sinemasının sırlarından biri de bu farklı çalışan beyinlerle birlikte yaratma sürecine girmek olabilir.

Bu kişiliklerden en önemlilerinin başında Joe Hisaishi geliyor. Nausicaä of the Valley of the Wind, Laputa: Castle in the Sky, My Neighbor Totoro, Kiki’s Delivery Service, Porco Rosso, Princess Mononoke, Spirited Away, Howl’s Moving Castle, Ponyo ve The Wind Rises’ta Miyazaki ile birlikte çalışan Hisaishi, japon sinemasının son dönemine damga vuran 100’ün üstünde filmin de müziklerini yaptı.

Müziklerinde minimalist, deneysel, elektronik, klasik müzik ve japon geleneksel müziğini bir araya getiren Hisaishi, hayatında da bir çok farklı mesleği bir araya getiren bir isim. Hisaishi aynı zamanda yazar, aranjör, orkestra yöneticisi ve yazı fontları yaratan bir grafiker.

Özellikle müzisyenler söz konusu olduğunda onları harflerle değil notalarla merak edenlere aktarmak en doğru yoldur. Biz de buna uygun olarak Studio Ghibli’nin 25. yılını kutladıkları konserde Hisaishi’nin 2 saat süren müzik ziyafetiyle sizleri başbaşa bırakalım dedik.

Konserin sonunda Hisaishi’nin mutluluğu ve Miyazaki’nin kendisini tebrik edişi görülmeye değer fotoğraflar ortaya çıkardı.
1

2

3

4

kategori:
haberseçki

ilgili