Jolie, Gertrude Bell Rolüyle Sinemaya Dönecek

Jolie, Gertrude Bell Rolüyle Sinemaya Dönecek

En son gerek gişede, gerekse eleştirmenlerin cephesinde çuvallamış olan vasatın çok altındaki The Tourist’te rol alan Angelina Jolie, adımlarını daha temkinli atmaya başladı. Jolie, kadın seyyahların en ünlülerinden olan Gertrude Bell’i canlandıracak. Bell, aynı zamanda ingilizlere çalışan bir casustu. Dünyayı dolaşan ve gezip gördüğü her yerle ilgili notlar tutan, aynı zamanda ingilizlerin çıkarları için Ortadoğu ve Osmanlı’da casusluk yapan birisiydi Gertrude.

Sevgilisi Çanakkale Savaşı’nda ölünce bunalıma girmiş, ardından çareyi intihar etmekte bulmuştu. Gertrude Bell’i yönetecek isim ne yazık ki Ridley Scott olarak belirlendi. Scott aynı zamanda filmin yapımcılarından da olmayı kabul etti. Politik filmlerinde sürekli Amerikan goygoyculuğu yapan Scott’ın dönemin Osmanlı Devleti’ni nasıl göstereceğini pek merak etmiyorum. Zira dönemin Türkiye’sini nasıl gösterdiğini (sarıklı, cüppeli, fesli, çarşaflı bir Türkiye) Body of Lies’dan biliyoruz. The Constant Gardner’ı yazan Jeffrey Caine filmin senaristliğini üstlenecek.

Angelina Jolie bu filmden sonra Tim Burton’la Maleficent filminde çalışacak. Ardından da David Fincher’ın yöneteceği Cleopatra filminde Cleopatra’yı canlandıracak. Scott’ın önündeki en önemli projeyse Gucci… Ayrıca Blade Runner da çekmek istediği projeler arasında yer alıyor. Scott muhtemelen önce Gertrude Bell’i çekecek.


Leave a Reply