Kaddafilerin Hollywood Günleri

Kaddafilerin Hollywood Günleri

İki yıl önce bugünlerde Muammer Kaddafi’nin oğlu Saadi Kaddafi, Toronto Film Festivali’nde bir parti veriyordu. 50 Cent partide şarkılar söyledi. Hollywood yıldızlarının bir bölümü de Kaddafi’nin partisinde kendilerini gösterdi. Çünkü parti Kaddafi’nin 100 milyon dolarlık sermayeyle devraldığı “bağımsız” film şirketi Natural Selection’ın relansman partisiydi. Şirket 5 yıl içinde 21 film çekmeyi planlıyordu.

Partiden aylar sonra şirketin ilk filmi de ortaya çıktı: Başrolü Susan Sarandon’un kızı Eva Amurri’nin oynadığı “Isolation” isimli korku filmi… Sette arkasında Kaddafi yazılı bir sandalye bulunuyordu. Ancak Saadi Kaddafi sete hiç gelmedi. Kısa bir süre sonra Libya’da siyasi hareketlenmeler başladı. ABD, Kaddafi’nin ülkedeki mal varlığını dondurdu. Natural Selection da kapılarını kapadı.

Saadi Kaddafi, Hollywood’a yatırım yapmalarının nedenini kısa bir şekilde açıklıyordu: “Libya’nın gelişen ve modern bir ülke haline geldiğini göstermek”. Bunu kanıtlayabilmek için şirketinin başına musevi Marty Beckermann’ı getirmişti. Beckermann ise kendisini “ABD’deki ekonomik kriz nedeniyle bağımsız filmlere herkesin uzak durduğunu ve yatırım yapan herkesi kabul etmek zorunda oldukları” teziyle savunuyordu. (Resimde Kaddafi ve Beckermann’ı yanyana görebilirsiniz.

Natural Selection, Kaddafi tarafından satın alınmadan önce Adriean Brody ve Forest Whitaker gibi isimlerle “The Experiment”in ABD versiyonunu çekmiş, film doğrudan DVD’ye geçmişti. Eğer Libya’da muhalifler ayaklanmasaydı ve Kaddafi kanlı bir şekilde devrilmeseydi bir sonraki büyük filmi “The Ice Man: Confessions of a Mafia Contract Killer” olacaktı. Mickey Rourke filmde oynamayı kabul etmişti.


Leave a Reply