Kaempfernatur: Fatih Akın’dan Aparkat

2010 yılının başından itibaren haberlerini duyduğumuz, Fatih Akın’ın çeşitli röportajlarında bahsettiği ancak proje hakkında kesin doğrulama haberlerini duymadığımız için paylaşamadığımız boks filmi “Kaempfernatur” hayata geçiyor.

Geçtiğimiz hafta içinde Alman Federal Film Bürosu tarafından fon ayrıldığı açıklanan filmle ilgili çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgileri paylaşarak mevzuya girelim.

Fatih Akın’ın yeni filmi Kaempfernatur (Savaşçı Doğası) bir boks filmi… Ancak senaryosu hayali olaylara dayanan kurgu bir film değil, yarı belgesel özellikler taşıyan ve gerçek bir insanın hayatını anlatan, batıda “biopik” olarak nitelenen yapımlardan… Akın’ın hayatını anlatacağı insan ise Almanya, Avrupa ve hatta dünya boks dünyasının en ilginç ve tartışılan isimlerinden Ahmet Öner…

Almanya’nın en saygın yayın organlarından Der Spiegel’in eski redaktörlerinden Hans Hielscher ile birlikte ele aldıkları projede Akın, alman boks dünyasının en renkli kişiliğinin yaşamını ele alacak. Bu konuda en ayrıntılı bilgileri gazeteci Gökçen B. Dinç’in Fatih Akın ve Ahmet Öner’le birlikte yaptığı röportajdan alabiliyoruz: Link

Fatih Akın, bir uçak yolculuğunda tanıştığı Ahmet Öner’le kısa sürede kaynaşmış. Almanya’nın Don King’i olarak nitelenebilecek Öner, sıfırdan kurduğu Arena Sports isimli menajerlik şirketiyle dünyanın sayılı boksörlerini bir araya getiren bir isim… Organize ettiği karşılaşmalar dünyanın dört bir yanında izlenen, sadece boksörlerden değil, yayın haklarından da önemli gelirler eden Öner, Avrupa’da bu işi en iyi yapan isim olarak biliniyor.

Ahmet Öner’le arkadaş olan, organize ettiği önemli karşılaşmalarda boy gösteren ve hatta seremonilerde ringde görmeye alıştığımız Akın, çocukluğundan beri boksa duyduğu ilgiyi gizlemiyor. Almanya’da boks denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Ahmet Öner’le ilgili böyle bir fırsat yakalayınca reddedememiş.

Fatih Akın’ın bu yeni projesiyle ilgili küçük de bir şüphemiz var. Ahmet Öner, Avrupa’da boksun en iyi isimlerinin başında gelmesinin yanısıra hakkında tartışılan birçok konu var. Özellikle Küba’dan ilticasına ön ayak olduğu boksörlerle ilgili eleştiriler ve agresif yapısı nedeniyle boks yönetim kurumlarıyla girdikleri çekişmeler Ahmet Öner’i spor çevrelerinde tartışılan bir kişilik haline getirdi. Özellikle Küba konusunda Fidel Castro’nun bile tepkisini aldı. Ancak biraz geniş bir perspektiften bakıldığında Ahmet Öner’in tüm bu yaptıklarının boks dünyasındaki yaşam savaşında hayatta kalabilmek için normal karşılanabilecek şeyler olduğu, işinin doğasının bu olduğu görülüyor.

Ancak Fatih Akın’ın yakın arkadaşı olduğu Ahmet Öner hakkında bir sinema yönetmeninde bulunması gereken tarafsızlığını kaybetmesi tehlikesi de dikkate çarpıyor. Ahmet Öner’in yaptıklarını boks dünyasından çıkararak geniş kitlelerle paylaşması farklı sorunlara yol açabilir.

Filmi izlemeden, Fatih Akın’ın Ahmet Öner’i nasıl anlattığını görmeden herhangi bir yargıya varmamak gerektiğini çok iyi biliyoruz. Ancak giderek çekim aşamasına yaklaşan filmle ilgili şüphelerimizi de paylaşmadan edemedik.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın