Kaybettiklerimiz: Ernest Borgnine…

Kaybettiklerimiz: Ernest Borgnine…

Ernest Borgnine bugün 95 yaşında böbrek yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu. Sinema dünyasının en karakteristik yüzlerinden Borgnine, beyazperde ve TV’de sayısız önemli yapımda yer aldı. Yaşamıyla ilgili vereceğimiz notlar, Borgnine’ın ne kadar önemli bir isim olduğunu anlatacaktır.

1917 yılında doğdu… Annesi ve babası italyan göçmeniydi.

Rol aldığı ilk film 1951’deki China Corsair’di. Sinema yaşamının daha dördüncü yılında, 1955’te Marty ile en iyi erkek oyuncu oscar’ını kazandı. Borgnine oscar konuşmasında “Oscar almak ve iyi bir oyuncu olmak için uzun ve yakışıklı olmanıza gerek yok ama sanırım bunu kanıtlayan ilk ben oldum” sözlerini kullandı.

2011 yılında 94 yaşındayken bile 5 yapımda yer aldı.

Kariyerinde 203 film ve dizide rol yaptı.

The Dirty Dozen, From Here to Eternity, Johnny Guitar, The Bounty Hunter, Vera Cruz, The Best Things in Life Are Free, The Vikings, The Wild Bunch, Hustle, Bad Day at Black Rock gibi amerikan sinemasının klasiklerinde hep o vardı.

Yer aldığı önemli diziler arasına ER, Airwolf, The Dirty Dozen’ın TV versiyonu, Magnum P.I., The Love Boat (Aşk Gemisi), Little House on the Prairie (Küçük Ev) fibi klasikler vardı. Spongebob Squarepants’te Mermaidman’i seslendiriyordu.


Leave a Reply