Kaybettiklerimiz: Paulette Dubost

Kaybettiklerimiz: Paulette Dubost

Paulette Dubost, Paris’in Longjumeau bölgesindeki evinde doktorlarına doğal sebeplerden hayata gözlerini yumdu. Dubost, 1911 yılında doğmuş, 20 yaşında adım attığı sinemada Jean Renoir, Marcel L’Herbier, Jacques Tourneur, Julien Duvivier, Max Ophüls, Preston Sturges, François Truffaut, Louis Malle ve Marcel Carné gibi yönetmenlerle çalışmıştı.

Dubost, toplulukların önüne ilk olarak 7 yaşında Paris Opera’sında çocuk rolleriyle çıktı. Sinema perdesinde ilk görünmesi 1931 lımında William Thiele’nin Le Bal’ıyla oldu. 70 yıl süren sinema yaşamı boyunca 150’ye yakın filmde oynadı.

En önemli rollerinden biri Jean Renoir’ın La regle du jeu’sunda (Oyunun Kuralları) Lisette karakteriydi. Marcel carne klasiklerinden Hotel du Nord’da Arletty ile karşılıklı oynadı. Max Nosseck’in Le roi des Champs-Élysees’inde o sıralarda Avrupa’da filmler çeken Buster Keaton’la oynadı. Savaş sonrasında Louis Malle’ın Viva Maria ve François Truffaut’nun La Dernier Metro’sundaki oyunculuklarıyla da sinema tarihine geçti. Dubost 2000’li yıllarda bile üç filmde yer aldı. Son dönemde yazdığı kitaplar ve katıldığı talk-show’larla fransız sinemasının ayaklı arşivi haline gelmişti.


Leave a Reply