Kaybettiklerimiz: Peter Falk


Ülkemizde özellikle 80’lerde yayınlanan Komiser Columbo dizisiyle tanınan, karşımıza çoğunlukla iyi ve şefkatli rollerde çıkan, sadece Hollywood’da değil Wim Wenders gibi yönetmenlerle avrupa sinemasında da önemli eserler veren Peter Falk, 83 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Falk, hayata şanssız başlayanlardan biriydi… 3 yaşında beynindeki tümör nedeniyle sağ gözü alınan ve cam bir gözle yaşamak zorunda kalan Falk, oyunculuk yaşamına tiyatro oyunlarında kötü karakteri canlandırarak başladı.
Kült yönetmen Frank Capra’nın dikkatini çekmeyi başaran Falk, “Pocketful Of Miracles”ta sergilediği olağanüstü oyunculukla bir anda tüm sinema dünyasının dikkatini çekti. TV dizilerinde sık sık rol almaya başlayan usta oyuncu, yakın dostu John Cassavetes’in de birçok filminde yer aldı. Komiser Columbo karakteriyle dizi tarihinin en iyi dedektiflik dizilerinden birine imza atan Falk, Wim Wenders’ın Wings of Desire’ında da her sinemaseveri etkileyen bir performansa imza attı.
Peter Falk’ın mükemmel oyunculuğunu bazı sekanslarla hatırlatmak istedik… İlk olarak Jean Genet’nin oyunundan uyarlanan 1963 tarihli “Balkon”daki konuşmasını aktaralım:

Ardından her hafta döktördüğü Komiser Columbo’yu bir hatırlayalım…

Ve son olarak filmlerinden oluşan bir kliple bitirelim…


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın