Kaybettiklerimiz: Raul Ruiz

Dünya sinemasının en önemli yönetmenlerinden Raul Ruiz uzun süredir savaş verdiği akciğer rahatsızlığından kurtulamadı ve aramızdan ayrıldı. Ardında 100’e yakın film, tiyatro oyunları, sinema teorisyeni olarak yazdığı kitaplar, edebiyatla daima içli-dışlı yapımlar bırakan Ruiz, doğduğu Şili ve hayatının ikinci bölümünü yaşadığı fransız sinemasına eşsiz eserleriyle hizmet etti.

Ruiz, 1964’te çektiği ilk filmlerin ardından tanınmaya başladığı Şili’de dönemin yönetmenlerinin aksine politikadan uzak durdu ve daha çok deneysel, avant-garde sinemaya yöneldi. Ancak faşist diktatör Pinochet’nin baskıları nedeniyle 1973’te önce Arjantin’e ardından Fransa’ya kaçtı.

Yeteneği ve çektiği önemli filmler onu yeni vatanı Fransa’da da önemli bir yönetmen haline getirdi. Sürrealizmle başladığı sinema yaşamında, politik başyapıtlar verdi, önemli edebiyat eserlerini sinemaya taşıdı, kendine has esprili ve entelektüel bir sinema lisanı oluşturdu. Marcelo Mastroianni, Catherine Denevue, Emmanuel Beart, John Malkovich, Isabelle Huppert, Michel Piccoli gibi ustalarla çalıştı.

Ruiz, özellikle 1999’da çektiği Marcel Proust uyarlaması “Le Temps retrouve” ile her zaman hatırlanacak.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın