Kaybettiklerimiz: Sidney Lumet


Sinema asla yeri doldurulamayacak büyük bir ustasını daha kaybetti. 86 yaşında hayata gözlerini yuman Sidney Lumet, arkasında “12 Angry Men,” “The Pawnbroker,” “Serpico,” “Network,” “Dog Day Afternoon,” “Long Day’s Journey Into Night” gibi her biri klasik sayılan filmler bırakarak aramızdan ayrıldı.

Marlon Brando, Al Pacino, Paul Newman, Katharine Hepburn, Henry Fonda, Ingrid Bergman, Sean Connery, Lauren Bacall ve John Gielgud gibi usta oyuncularla çalışan sinema ve televizyon tarihine yön veren isimlerin en başında gelen Lumet, lemfomayla girdiği savaşı kaybetti.

Son filmi Before the Devil Knows You’re Dead’den sonra yine yeni projeler peşinde koşan Lumet’nin yaşamının son günlerinde bile büyük bir şevkle yeni filmler ortaya çıkarmaya çalıştığı yakınları tarafından açıklandı.

Filmleri gişede de çok büyük başarılar elde etmesine rağmen hayranları tarafından “En başarılı bağımsız sinemacı” olarak adlandırılan Lumet’yi yakın arkadaşı Al Pacino da kısaca “Tanıdığım en uygar, en kibar insandı” sözleriyle anlattı.

Filmlerinin büyük bir bölümünü çektiği New York’un saygın gazetesi New York Times da onu son röportajını da içeren mini bir belgeselle andı.


Leave a Reply