Ken Loach Ne Dedi, Biz Ne Anladık?


Diğer ülkelerdeki COVID-19 gündemini takip etmek için arada bir yabancı haber kanallarını açıyorum. Özellikle yaşı ilerlemiş sinemacılar, elde olmaksızın aklımdan geçiyor: Salgından korunabiliyorlar mı acaba? Virüse yakalandılar mı? Yalnız yaşıyorlarsa ekmeklerini alacak birileri var mı?

Aile, tanıdıklar için duyulan endişeden farklı bir his bu tabii ki. Ama insanın kaygılanma kapasitesi limitsiz. Ve gayet insani bir duygu olarak, salt eserleriyle tanıdığımız insanları da merak edebiliyoruz.

İlk düşündüğüm isimlerden biri Ken Loach. Kendisi 83 yaşında; sadece sinemaya değil hayata dair dersler alabileceğimiz bir öğretmen. Umuyor ve diliyorum ki daha mazlumun tarafında durarak anlatacağı çok hikaye, bize armağan edeceği çok film var.

Geçen yıl Cannes’da çıktıktan sonra dünya sinemalarını dolaşan son filmi Sorry We Missed You (Üzgünüz, Size Ulaşamadık), bugünlerde önemi ve değeri çok daha iyi anlaşılacak bir film. Son 10 dakikası boyunca, İngiliz sağlık sistemini bugünlerde yaşanan kriz öncesi uyarmak için adeta çırpınıyor. Kim bilir, belki de Boris Johnson, Loach filmlerinin bir filmden fazlası olduğunu anlayabilseydi NHS’nin çöküşünü engelleyecek bir şeyler yapmayı düşünebilirdi.

Ken Loach, bu ayın başlarında verdiği bir röportajdan öğrendiğimiz kadarıyla “iyi ama endişeli.” Eşi Lesyey ile beraber İngiltere’nin Güneybatısındaki Bath kentinde karantina günlerini geçiriyor. Evleri şehrin dışında olduğu için arada bir yürüyüşe çıkıyor. Film izlemeye pek vakti olmamış; mektupları yanıtlamak tüm zamanını alıyor.

Ve dün İspanyol basınında çıkan bir haber ise, bu mektuplardan biriyle ilgili: Ken Loach, geçen yılki San Sebastian Film Festivali esnasında, Guipúzcoa huzurevinin olumsuz çalışma koşulları nedeniyle grevde olan çalışanlarını dayanışma amacıyla ziyaret etmiş. Loach, El País gazetesinde bu işçilerin koşullarından bahsedince sendika teşekkür için bir mektup yazmış. Geçtiğimiz günlerde ise, yönetmen bu sendikanın mektubunu cevaplamış.

Loach mektubunda, benzer olumsuz ve tehlikeli çalışma koşulları durumunun Britanya’da da yaşandığına dikkat çekiyor ve işçilerin mevcut sağlık krizinden dolayı greve ara vermesinden övgüyle bahsediyor: “Bakımını üstlendiğiniz insanlar için duyduğunuz derin endişeyi gösterin. Burada biz de aynı cömertliği görüyoruz. Sayısız bilinmeyen kahraman var!”


Leave a Reply