Ken Loach: Sıkı Sinemacı

Ken Loach’u anlatan en iyi sözler Ece Ayhan’ın sinema ile ilgili görüşlerini anlattığı, Gülin Tokat’la yaptığı söyleşiden bir cümle bize göre:

“Sıkı sinema bir şeyin altını çizmez. Yalnız gösterir.”

Ken Loach, günümüzün en sıkı, en saygı gösterilmesi gereken yönetmenlerinden biri… Filmlerini tam da Ece Ayhan’ın dediği gibi çekiyor. Bize dünyanın dört bir yanından, altını çizmeden öyküler anlatıyor. Hakkında sayfalarca övgü yazmak yerine oturup doğum gününde bir dosya hazırlayalım dedik. Bu hafta, son filmi Route Irish’in de gösterime girmesi güzel denk geldi. Gerçi henüz seyredemediğimiz için dosyamızda yer veremedik ustanın son filmine fakat ilerleyen günlerde Route Irish’i de, yetiştiremediğimiz diğer filmlerini de ilave etmeye çabalayacağız. Dönelim ustamıza…

Ken Loach gibi bir ustaya övgü düzmek bile o kadar zor ki… O hayatı ve sinemayı çok doğru kavramış ve bakışını mazlumdan yana konumlamış bir usta. Hep mazlumun tarafında durmakla beraber, hiçbir zaman angaje olmadan; ele aldığı her konuyu en kapsamlı bakış açısıyla ele alabilen aşkın bir insan. İki saatlik filmlerine dünyaları sığdırdığı halde kusursuza yakın filmlere imza atmış bir yönetmen. Sadece sinemaya değil hayata dair dersler alabileceğiniz bir öğretmen.

Kieslowski’nin Kes’i izledikten sonra söylediği sözler Loach’un değerini anlatıyor zaten: “Asistanlık yapmaktan hep nefret ettim ama Ken Loach isterse kahvesini bile taşırım”. Gerçi Kieslowski dediğini yapmaya niyetlenseydi, mutfağa Ken Loach’la birlikte gireceklerinden, Kiewslowski’nin taşıdığı tepsinin bir ucundan Loach’un tutacağından ve kahveyi birlikte içeceklerinden de şüphemiz yok.

Haddimiz olmayan bu kadar kelamdan sonra, Bakınız yazarları olarak hazırladığımız Ken Loach seçkisini iftiharla sunarız.

Seçkimizin büyük yükünü, muhteşem kalemiyle Ijon Tichy sırtlandı.

Keyifle okumanız ve filmleri bir daha seyretmeniz dileğiyle.
—–
Ayrıca Bakınız: Ken Loach Youtube Sayfası
Ayrıca Bakınız: Sixteen Films


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın