Kısa Kısa: Dünya Sinemasından Son Haberler


WALLANDER YİNE SUÇ PEŞİNDE: İsveçli yazar Henning Mankell’in roman serisinden uyarlanan “Wallander” serisinin yeni filmi Agneta Fagerström-Olsson’ın yönetiminde çekimlere başladı. Seri İsveç’te izlenme rekorları kırıyor.

ASGHAR FARHADI. RAHİM’İ DE İKNA ETTİ: A Seperation’ın ödüllü yönetmeni, fransızca çekeceği yeni filmi için Marion Cottilard’ın ardından Tahar Rahim’i de ikna etti. Filmin konusu belli olmamakla beraber Farhadi “duygusal/sosyal bir gerilim” çekeceğini söylüyor.

CHARLOTTE GAINSBOURG “JACKY” OLACAK: Çizgi romanlarıyla tanınan ve sinemaya “French Kissers” ismi filmiyle başarıyla geçen Riad Sattouf “Jacky Au Royaume Des Filles” için başrole Gainsbourg’u seçti. Film kadınlar tarafından yönetilen ve erkeklerin köle olduğu bir dünyada geçecek.

MARCO ONORATO’YU KAYBETTİK: Geçtiğimiz hafta dünya sinemasının en önemli kayıplarından biri Matteo Garrone’yle birlikte çalışan sinematograf Marco Onorato’nun ölümü oldu. 59 yaşındaki Onorato, özellikle Gomorra’nın başarısında büyük pay sahibiydi.

ROGER GUAL ÜÇÜNCÜ FİLMİNE BAŞLADI: Az ama öz film çeken katalan yönetmen Roger Gual, 2002 tarihli Smoking Room ve 2006 tarihli Remake isimli filmlerinden sonra üçüncü filminin hazırlıklarını sürürüyor. Film içinde gastronominin de önemli bir yer tutacağı bir romantik komedi olacak. Filmde başrolleri Jan Cornet, Stephen Rea, Fionnula Flanagan, Timothy Gibbs, Marta Torné, Andrea Ros, Santi Millán ve Akihiko Serikawa oynayacak.

İSKANDİNAVYA’DA GÜÇ BİRLİĞİ: İskandinav sinemasının iki önemli ismi Lone Scherfig (An Education) ve Pernilla August, Hjalmar Söderberg’in klasik romanı “The Serious Game” için bir araya geldi. Scherfig senaryoyu uyarlarken, August da filmi yönetecek. Roman birlikte büyüyen, yolları ayrıldıktan sonra ikisi de evlenmiş bir şekilde yeniden bir araya gelen bir çifti anlatıyor.