Kokuhaku: İtiraf ve Ardından Gelen Şiddet


Kokuhaku;  Kanea Minato’nun romanından uyarlanan, daha önce Kamikaze Girls ve Memories of Matsuko filmleri ile başarısını kanıtlamış yönetmen Tetsuya Nakashima’nın yazıp yönettiği japon yapımı bir film.

Bir lise öğretmeni olan Yuko Moriguchi’nin küçük yaştaki kızı ders verdiği okulun havuzunda ölü olarak bulunur.  Fakat Yuko daha sonra bunun bir kaza olmadığını ve buna sebep olan kişilerin kendi öğrencilerinden olduğunu anlar. Ve bir gün ders sırasında onlara bir itirafta bulunur. Film boyunca sürecek intikam ve şiddet zinciri de işte böylece başlamış olur.

Yönetmen Nakashima intikam duygusunu ve şiddeti anlatma konusunda diğer yönetmelerden ayrılıyor. İnsanın zaaflarını, iyi ve kötüyü ayrıt edebilme yetilerini ve nasıl bir anda ortaya büyük bir şiddet arzusunun çıkabileceğini anlatarak. Karakterlerin derinine inerek, slow motion bir dil ile şiirsel bir yaklaşım sergiliyor. Bu şiirsel anlatımda Radiohead ve The XX’i de içeren soundtracklerin de etkisinin büyük olduğunu belirtmek gerek.

83. Oscar Ödülleri’nde yabancı film dalında aday adayı olan Kokuhaku’yu bu kadar başarılı kılan unsur şiddetin, güç arzusunun gençler arasında bir anda nasıl patlak verip, salgın gibi yayılabildiğini gösterirken bir yandan da şiddetin karşısında ne kadar soğukkanlı ve acımasız durulduğunu anlatabilmesi.


Leave a Reply