Korkutan “Gerçek”ler


Korku filmleri sinemanın her zaman vazgeçilmez bir türü olmuştur. Kimimizi hiç ürkütmese bile pek çoğumuzun dudağını uçuklatmayı başarırlar. Ve belki de bizi en korkutanı gerçek olma ihtimallerini göz önünde bulundurmamızdır. İşte karşınızda gerçek hikayelerden uyarlanmış korku filmleri:

The Texas Chainsaw Massacre (1974)

Tobe Hooper’ın Kim Henkel ile birlikte yazıp yönettiği film eski bir çiftlik evine giden bir grup gencin yamyam bir aile tarafından şiddete maruz kalmasını anlatmaktadır.

Leatherface karakteri ve filmdeki birkaç ayrıntı kronik şizofren tanısı konulan seri katil Ed Gein’in (üstteki resim) hikayesinden esinlenerek çekilmiştir. Ed Gein annesi vefat ettikten sonra onu tekrar diriltebilmek için önce mezarlıktan ceset çalmaya başlar ve kadın derisinden kendisine bir kıyafet diker. Fakat annesinin tekrar hayat dönmeyeceğini anladığı zaman annesinin yaşında ölen kadınları öldürüp vücutlarının parçalarından çeşitli süs eşyaları ve takılar yapar. Kronik şizofren tanısı sebebiyle hapse girmeyip ıslahevinde yaşamını sürdürdükten sonra 77 yaşında kanser sebebiyle ölür.

The Exorcist(1973)

William Friedkin’in yönettiği, senaryosu aynı zamanda kitabın da yazarı olan William Peter Blatty (alttaki resim) tarafından yazıldı. Filmde 12 yaşındaki Regen MacNeil tuhaf davranışlar göstermekte ve çeşitli rahatsızlıklar geçirmektedir. Doktorların çözüm bulamadığı olayı annesi Peder Damian’dan yardım isteyerek çözmeye çalışır. Sorun ortadadır: küçük kızın içine şeytan girmiştir ve şeytan çıkarma ayini gerekmektedir.

Film, senaryonun ve romanın yazarı Wiliam Peter Blatty’nin yıllar önce 13 yaşında bir erkek çocuğuna yapılan şeytan çıkarma ile ilgili okuduğu makaleden esinlenerek çekilmiştir. Küçük kız karakterini Linda Blair’in canlandırdığı filmin bir de Türk versiyonu bulunmaktadır. “Şeytan

The Hills Have Eyes(1977)

Wes Craven’in yönettiği film tatile çıkan bir ailenin arabalarının bozulmasıyla New Mexico çölü yakınlarda ıssız bir yerde kaybolmalarıyla başlıyor. Ve sonrasında burada nükleer çalışmalar sonucu insan etiyle beslenen bir grup insanın onlara saldırmasıyla devam ediyor.

The Hills Have Eyes çoğu tarihçinin yaşadığına inanmadığı Alexander Bean’ın hayat hikayesinden esinlenerek hayata geçmiş bir film. Bean 16. yy. zamanlarında 40 kişiyi öldürüp 1000’e yakın insanı yiyen ve mağaralarda yaşadığı öne sürülerek efsaneleşen bir isim.

The Amityville Horror(1979)

Stuart Rosenberg’in yönettiği film 3 çocuklu bir ailenin daha önce cinayetlerin işlendiği müstakil bir eve taşınıp orada yaşadıkları doğaüstü olayları konu ediniyor.

Film sonrasında yalan olduğu kanısına varılsa da George ve Kathy Lutz’un evlerinde bir ay boyunca yaşadıkları olayları anlatan, Jay Anson’un yazdığı kitaptan uyarlanmıştır.

Henry: Portrait of a Serial Killer (1986)

John McNaughton tarafından yazılıp yönetilen film Henry Lee Lucas adlı seri katil ile hapishaneden arkadaş olduğu Otti Toole’un amaçsızca işledikleri cinayetlerin bir kesitini anlatmaktadır.

Gerçek hayatta da var olan ikiliden (üstteki resim) esinlenerek çekilen filmde ortaya çıkmış cinayetlerden çok Henry Lee Lucas’ın itiraflarına yer verilmiştir. Lucas 600’e yakın cinayetini itiraf etmesine rağmen sadece 11’i kanıtlanmış ve bunlardan dolayı ömür boyu cezasına çarptırılmıştır.