Kubrick Notları

kubrick-kisa-notlar.jpg

Filmlerinden bazı replikler

“You’d be killing a horse – that’s not first degree murder, in fact it’s not murder at all, in fact I don’t know what it is” – “Bir atı öldürüyor olabilirdin – bu birinci dereceden bir cinayet sayılmaz, aslında cinayet de sayılmaz, aslında ne sayıldığını ben de bilmiyorum.” The Killing – 1956

“Gentlemen of the court, there are times that I’m ashamed to be a member of the human race and this is one such occasion” – “Saygıdeğer mahkeme üyeleri, insan ırkına mensup olmaktan utanç duyduğum bazı zamanlar vardır ve içinde bulunduğumuz an bunlardan birisi” Paths of Glory – 1957

“One of the disadvantages of being a Patrician is that occasionally you are obliged to act like one.” – “Soylu olmanın dezavantajlarından biri de arada sırada bir soylu gibi davranmak zorunda olmandır” Spartacus – 1960

“Gentlemen, you can’t fight in here! This is the War Room” – “Beyler burada kavga edemezsiniz, burası savaş odası” Dr. Strangelove – 1964

“I’m afraid. I’m afraid, Dave. Dave, my mind is going” – “Korkuyorum, korkuyorum Dave. Dave, aklım gidiyor.” 2001: A Space Odyssey – 1968

“It had been a wonderful evening and what I needed now, to give it the perfect ending, was a little of the Ludwig Van” – “Müthiş bir akşam oldu ve şimdi bunu müthiş bir şekilde sona erdirmek için ihtiyacım olan şey, birazcık Ludwig Van.” A Clockwork Orange – 1971

“I was cured, all right!” – “İyileştim, tamamdır!” A Clockwok Orange – 1971

“Sir Charles Lyndon: Have you done with my Lady?
Redmond Barry: I beg your pardon?
Sir Charles Lyndon: Come, come, sir. I’m a man who would rather be known as a cuckold than a fool. العاب مربحة على النت ” –

“Sir Charles Lyndon: Karımla yattın mı?
Redmond Barry: Anlayamadım efendim?
Sir Charles Lyndon: Hadi beyefendi hadi. Aptal olarak anılacağıma boynuzlu olarak anılmayı tercih ederim.” Barry Lyndon – 1975

“I’m not gonna hurt ya. I’m just going to bash your brains in” – “Sana zarar vermeyeceğim, sadece beynini dağıtacağım” The Shining – 1980

“The dead know only one thing: it is better to be alive” – “Ölüler sadece tek şeyi bilir: yaşamak daha iyidir” Full Metal Jacket – 1987

“Private Joker is silly and ignorant, but he’s got guts. And guts is enough.” – “Er Joker geri zekalı ve cahildir, ama aynı zamanda cesurdur. Cesur olmak yeterlidir.” Full Metal Jacket – 1987

“No dream is ever just a dream.” – “Hiçbir rüya sadece rüya değildir” Eyes Wide Shut – 1999

Kendi sözlerinden alıntılar:

“Bazısı roman yazar. Bazısı senfoni yazar. Muhakkak ki bazısı da film çekecektir.”

“Röportajları sevmiyorum. Problemler oluyor. Çünkü söyledikleriniz yanlış anlaşılabiliyor, veya daha kötüsü, doğru anlaşılabiliyor.”

“Film çekme şansına erişen bir kişi bilmelidir ki, bu bir eğlence parkında araba tamponunun üstünde Savaş Ve Barış’ı yazmak kadar zor olsa bile, film düzgün bir şekilde bittiğinde, sonunda aldığın haz dünyadaki hiçbir şeyde yoktur.”

“Bir film, bir kurgudan çok bir müzik gibidir -ya da öyle olmalıdır-. Ruh halinin ve hislerin ilerlemesi şeklinde olmalıdır. Dragon Wilds Pokie Review https://onlinecasinos-australia.com/online-pokies/dragon-wilds.html. Ana fikir, bir duygunun arkasındakiler, anlam, hepsi sonra gelir.”

“Belki kulağa saçma gelecek ama, bir genç yönetmenin yapması gereken en iyi şey eline bir kamera ve biraz da film negatifi almak ve hangi tür olursa olsun, bir film çekmektir.”

Filmleri hakkında kısa bilgiler:

• Yönetmenin ilk filmi Flying Padre isimli 9 dakikalık bir kısa filmdir. New Mexico’lu bir rahip ve onun Flying Padre isimli uçağını anlatır. Siyah beyazdır.
• İlk uzun metrajı olan Fear and Desire’ı büyük oranda eczacı olan amcasından aldığı paralarla yapmıştır. Babası da hayat sigortasındaki parasını çekerek filme aktarmıştır. Filmin bütçesi yaklaşık olarak 20. اون لاين بلاك جاك 000 dolardır.
• Spartacus ve Fear and Desire dışındaki tüm filmlerinde senaryo yazımında da görev almıştır. Killer’s Kiss ise özgün senaryosunu yazdığı tek uzun metraj filmidir. Diğer filmlerin senaryoları roman uyarlamalarıdır.
• The Killing filminde 200.000 olarak planlanan bütçe, 320.000 dolara kadar çıkmıştır, Kubrick filmde yönetmenliği için para almadan çalışmıştır.
• Kirk Douglas The Killing filmini izleyip çok beğenir, bir sonraki filminde Kubrick ile çalışmak istemektedir. Böylece Paths Of Glory doğar.
• Paths Of Glory filminin son sahnesinde bir barda hüzünlü bir şekilde şarkı söyleyen genç ve dünyalar güzeli bir kız vardır. Filmi izleyen herkes üzerinde müthiş bir etki bırakan Susanne Christian ismindeki bu genç kız, yönetmeni de etkilemiş olacak ki bir süre sonra yönetmenin üçüncü eşi olur ve Christianne Kubrick ismini alır. Birliktelikleri yönetmenin hayatını kaybettiği 1999 yılına kadar sürer.
• Yönetmen veya yazar olarak hiç oscarı yoktur. Sadece görsel efekt dalında 2001: A Space Odyssey filmiyle görsel efekt dalında alınan ödül evine gitmiştir. En çok oscar alan filmleri 4’er ödülle Barry Lyndon ve Spartacus olmuştur. Lolita, Dr. Strangelove, A Clockwork Orange ve Full Metal Jacket filmleri ise oscara aday gösterilmelerine rağmen eli boş dönen filmler olmuştur.
• Bugün kadar yönetmenliği altında Oscar kazanan tek oyuncu, Spartacus’teki performansıyla Peter Ustinov olmuştur. Peter Sellers da Dr. Strangelove ile adaylık elde etmiştir.
• Lolita, yönetmenin İngiltere’de bağımsız olarak çektiği ilk filmdir. Peter Sellers, filmdeki karakterinin sesine Stanley Kubrick’in sesini taklit ederek ulaşmıştır.
• Dr. Strangelove filmine hazırlanırken Nükleer Savaşlarla ilgili tam 50 kitap okumuştur.
• 2001: A Space Odyssey filminni görsel efekt ekibinde görev yapmıştır.
• A Clockwork Orange filminin tanıtımını bizzat üstlenmiştir. İngiltere’de filme yönelik tepkiler gelince bu ülkede filmin gösterimi Kubrick’in isteğiyle engellenmiştir. Film İngiltere’de ancak yönetmen öldükten sonra gösterilebilmiştir.
• Barry London filmindeki oyuncuları motive etmek için onlara sette filmin müziklerini dinletmiştir.
• The Shining’in çekimleri sırasında sık sık gece geç vakitlerde Stephen King’i arayıp yazarla Tanrı, Cehennem gibi konularda sohbet etmiştir.
• Filmlerinde hiç gözükmemesiyle ünlü olan Kubrick,. sadece Full Metal Jacket filminde bir bölümde telsizden duyulan Murphy karakterine sesiyle hayat vermiştir.
• Eyes Wide Shut filminin son kurgusunu yapımcı şirkete teslim ettikten dört gün sonra hayata veda etmiştir. سباق الخيل
• Çekmeyi düşüncüğü ancak ömrünün vefa etmediği proje olan Artifical Intelligence, 2001 yılında Steven Spielberg tarafından sinemaya aktarılmıştır.

stanley-kubrick-001.jpg


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın