Le Magasin Des Suicides: İntihar DükkanıAktör olarak başladığı sinema yaşamında giderek kamera arkasına doğru yaklaşan, 1976’dan itibaren de art arda başyapıt sayılabilecek filmleri sıralamaya başlayan Patrice Leconte, 2000’li yıllarda biraz yavaşlamıştı.

Le Mari de La Coiffeuse, La Veuve de Saint-Pierre, Ridicule ve en önemlisi La Fille Sur Le Pont’un (Girl on the Bridge) gibi önemli filmlerin yönetmeninin her yeni filmi haliyle merak ediliyor.

Leconte, geçtiğimiz yıl gösterime giren ve pek ses getirmeyen Voir la Mer’in ardından bir sürpriz yaptı ve bir animasyonla karşımıza çıktı. Farklı senaryoların usta yönetmeni Leconte’un yeni filminin konusu fransız animasyonlarına yaraşır orijinallikte. İnsanların, depresyondan depresyona koştuğu, dünyanın melankoli başkenti sayılabilecek bir şehirde, intihar oranları da haliyle çok yüksektir.

Bu ortamda en iyi ticari getiri haliyle bir “intihar dükkanı” açmaktadır. İntihar dükkanını da zengin olmalarına rağmen, belirli bir depresyonu üzerilerinde taşıyan bir aile işletir. Aileye yeni bir üyenin katılmasıyla herkes az da olsa mutlu olur. Ancak doğan çocuk şehir ve dolayısıyla bir intihar dükkanı için biraz fazla sevimli ve mutludur. Olaylar gelişir…

Jean Teule’nin 2007 tarihli romanından uyarlanan film ile ilgili şu ana kadar bir dolu resim ve bir de trailer yayınlandı…

Patrice Leconte gibi bir isim, iyi ve ilginç konuya sahip bir roman ve fransız animasyon sinemasının önemli çizerleri bir araya geldiği için film hakkındaki beklentilerimiz yüksek. Ancak özellikle yapım sürecinde zorluklar yaşandığını ve normal olarak 2011’de izlememiz gereken filmin 2012’ye sarktığını da belirtmemiz gerekiyor.


Leave a Reply