Leaving Neverland, Michael Jackson Efsanesini Dağıtıyor

Yıllardır devam eden tartışmalar ve tepkiler bir belgeselle boyut değiştirdi.

Tüm dünyada etkisini gösteren MeeToo hareketi, cinsel taciz, tecavüz ve pedofili vakalarıyla ilgili hassasiyeti arttırdı. Bu iklimde HBO tarafından gösterilen Leaving Neverland, bugüne kadar yüksek PR gücüyle iddiaları sümen altı eden Jackson ailesini zor durumda bıraktı.

Michael Jackson, yaşadığı dönemde hakkındaki pedofili iddialarını tazminatlar ve gizli anlaşmalarla saklayabilmişti. Ölümüyle çevresinde oluşturulan hava tüm iddiaların yalan olduğu, iddiaların iftira olduğuna kadar gitmişti. Zaman ilerledikçe tüm Hollywood’da farklı taciz olaylarının kurbanları sesini yükselterek önlerindeki engelleri yıktılar ve MeeToo hareketi doğdu. Bu yeni dönemde HBO’da yayınlanan Leaving Neverland belgeseli, kurbanlara mikrofon tuttu. İnsanlar, bugüne kadar Jackson ailesinin büyük para ve halkla ilişkiler gücüyle medyadan uzak tuttuklarını seyredince hava bir anda tersine döndü. Dan Reed’in yönettiği belgeselin yayınından beri yaşananlar Michael Jackson’ın arkasında bıraktığı efsanenin çok zayıfladığını gösteriyor.

3 Marttan bu yana sanatçının albümlerinin indirme ve satış rakamlarında yüzde 40’a varan düşüş yaşandı. ABD, Kanada, Yeni Zelanda ve farklı Avrupa ülkelerinde birçok radyo ve TV kanalı artık Michael Jackson şarkıları çalmayacağını açıkladılar. The Simpsons yapımcıları şarkıcının bir karakteri seslendirdiği 1991 tarihli Stark Raving Dad isimli bölümü online platformlardan kaldırdı. Bir süre Michael Jackson’la Neverland’de yaşayan zamanın çocuk yıldızı Corey Feldman bile “Belgeseli izledikten sonra artık onu savunamam” açıklamasını yaptı. Gelecek yıl gösterime girmesi beklenen iki ayrı Michael Jackson müzikali de iptal edildi.

Jackson’ın mirasçıları ise HBO’yu dava ettiler ve Youtube’dan daha önce yayınlanmayan konserlerini gösterime soktular. Ancak düşüşün ve dağılmanın burada bitmeyeceği görülüyor.

kategori:
haber