Leonardo DiCaprio’nun Projeleri

Ocak ayında “The Revenant” filminde izleyeceğimiz Leonardo DiCaprio belki de pek çok aktörden daha fazla proje açıklayan ama pek çok aktörden daha az filmlerde rol alan, sıradaki filmini dikkatlice belirleyen bir aktör. Aynı zamanda Appian Way şirketinin sahibi bir yapımcı. Bu yazıda DiCaprio’nun rol alacağını ve/veya yapımcılığını üstleneceğini açıkladığı projelere değineceğim. Bu projelerin kaçında rol alacak, kaçı iptal edildi/edilecek belli değil. Biz son beş-altı yılda adının anıldığı projeleri listeliyoruz. Belki ileride bunlardan bir-ikisiyle ilgili yeni haberler çıkar.

H. H. Holmes

THE DEVIL IN THE WHITE CITY: İki yüzden fazla kişiyi canice öldürdüğü söylenen Doktor H. H. Holmes’u (üstteki resim) konu alan bir roman. Dört yıl önce kitabı okuyan DiCaprio haklarını da hemen satın almıştı. Bu yıl yapılan haberlere göre filmin senaryosu Billy Ray’e teslim edildi. Yönetmenlik ise DiCaprio’nun sıkça çalıştığı Martin Scorsese’nin oldu. Filmin 2016’da çekileceği söyleniyor ama henüz bu konuda resmi bir açıklama yok. Belki Scorsese bu filmden önce “Irishman” uyarlamasını kotarır.

WILSON: Projeyle ilgili ilk ve son haber 2013’te yapılmış. Bu proje, ABD’nin başkan adaylarından Woodrow Wilson’ı konu alıyor. Birinci Dünya Savaşı dönemini fon alan bu filmin başrolü ve yapımcılığı, Warner Bros. tarafından DiCaprio’ya teslim edilmişti ama aradan geçen iki senede filmle ilgili bir açıklama yapılmadı. Dolayısıyla DiCaprio aradan geçen zamanda projeden elini eteğini çekmiş olabilir.

VOLKSWAGEN FİLMİ: Volkswagen’ın testlerde yaptığı ve şu sıralar kendisine epey pahalıya patlayan hileyi konu alacak pek çok film çekileceği kesin. İlk projeyi açıklayan DiCaprio oldu. Yapımcılığını üstleneceği filmde bu skandal işlenecek. Film, Jack Ewing’in yakında satışa çıkarılacak kitabından uyarlanacak. Şimdilik filmi kimin yöneteceği ve başrolde kimlerin yer alacağı belli değil.

Rasputin_piercing_eyes

RASPUTIN: DiCaprio 2013 yılında pek çok proje açıklamış ama bu projelerden çok azını kotarmıştı. Açıklanan ve sonra unutulan (?) projelerden bir tanesi de Grigori Rasputin’i konu alan isimsiz biofilm. Jason Hall’ın Warner Bros. için kaleme aldığı bu biofilm, Çarlık Rusyası’nda sarayda önemli bir etkiye sahip olan, devlet ve ordu yönetimine karıştıktan sonra öldürülen Rasputin’in yaşamına ve ölümüne odaklanıyor. Gerçekleşirse DiCaprio ilk kez bir Rus’u oynamış olacak. Filmin 1900’lerde geçeceğini belirtelim.

SATORI: Don Winslow’ın kaleme aldığı “Satori” romanının hakları 2011’de WB tarafından satın alınmıştı. WB bu projenin de başrol ve yapımcılığını DiCaprio’ya paslamıştı ama aradan geçen dört senede bu projeden de başka bir haber çıkmadı. 2.Dünya Savaşı’ndan sonra Japonya’da geçen roman, Amerikan hapishanesinden Japonya’ya kaçan bir adamın yeni bir yüz ve kimlik edindikten sonra Sovyet’in rütbeli askerlerinden birisini Çin’de öldürmeye çalışmasını konu alıyor. WB’nin Bourne’a benzettiği bu film önümüzdeki yıllarda çekilir mi bilemiyoruz. Çekilirse DiCaprio ilk kez bir suikastçıyı oynamış olacak.

BLOOD ON SNOW: DiCaprio’nun en yeni projelerinden. Projeyle ilgili ilk haber geçen yıl yapılmıştı. Jo Nesbo’nun “Blood on Snow” adlı romanından uyarlanacak filmin hakları Warner Bros.’ta. Filmin senaryosunu “Buried”in senaristi Chris Sparling kaleme alıyor. Geçen seneki habere göre DiCaprio filmin yapımcılığını üstlenecek, “muhtemelen” başrolde yer alacak. Yani başrolde yer alıp alacağı kesinleşmemişti. Ne yazık ki bu projeyle ilgili de yeni bir haber gelmedi. Belki Nesbo’nun “Snowman”i uyarlandıktan sonra bu projeye dönülür. Filmi Daniel Espinosa’nın yöneteceği açıklanmıştı ama şimdilik yönetmenin durumu belli değil. Proje gerçekleşir de DiCaprio başrolü üstlenirse onu dedektif Harry Hole rolünde izleyeceğiz. Aynı karakteri M.Fassbender, “Snowman”de oynayacak.

GORBACHEV: Bir HBO projesi. HBO’nun hazırladığı bu proje, Sovyet Rusya’nın başkanı Mikhail Gorbachev’i konu alıyor. HBO 2013’te yapımcılığı DiCaprio, Tom Hanks ve Gary Goetzman’e paslamıştı. Projenin ölüp ölmediğini yukarıdaki projelerde olduğu gibi ne yazık ki bilmiyoruz. Bu arada DiCaprio’nun Gorbachev’le tanıştığını, eski başkanın DiCaprio’nun “The 11th Hour” filminde yer aldığını belirtelim. DiCaprio bu projede sadece yapımcı kimliği ile yer alıyor.

ian-flemingFLEMING: Bir biofilm daha. Sıklıkla biofilmlerde yer alan DiCaprio, 2008’de James Bond romanlarının yazarı Ian Fleming’i canlandıracağı açıklanmıştı. Filmin yönetmenliği ise 2012’de Duncan Jones’a paslanmıştı. Bu projeden de yeni bir haber gelmedi. Proje gerçekleşirse DiCaprio, Arthur Rimbaud’tan sonra ikinci kez bir yazarı canlandırmış olacak.

HARKER: Warner Bros.’un onlarca projesinden bir tanesi olan “Harker”, DiCaprio ve Russell Crowe’u ikinci kez buluşturacaktı. Dracula’yı araştıran dedektif Harker’ı anlatan bu vampir filminin yönetmenliği için Eli Roth’la görüşülüyordu. Sonra proje rafa kalktı. Gerçekleşseydi Crowe, Harker’ı oynayacaktı. DiCaprio ise yapımcılıkla yetinecekti.

KING HARALD: DiCaprio 2013’te Viking kralı Harald’ı canlandırmayı düşünmüştü. “King Harald” adı verilen bu proje büyük bütçeli olacaktı. Mel Gibson filmi yönetmek niyetindeydi ama sonradan proje rafa kalktı, Gibson projeden elini çekti. Bu büyük bütçeli savaş filminin de akıbeti bilinmiyor.

MEAN BUSINESS: Baktığımızda 2013 yılında DiCaprio’nun pek çok proje açıkladığını görüyoruz. “Mean Business on North Ganson Street” projesi açıklandığında başrolde DiCaprio ile Jamie Foxx’ın yer alacakları söylenmişti. Film, S. Craig Zahler’ın romanından uyarlanacak. Film iki dedektifin bir cinayeti araştırmalarını konu alıyor.

THE BALLAD OF RICHARD JEWELL: Proje bu sene açıklandı. Proje, 1996’da Atlanta’da düzenlenen olimpiyatlarda gerçekleştirilen bombalı saldırıyı konu alacak. Senaryoyu Billy Ray kaleme alacak. Ray, Vanity Fair’de yayınlanan Marie Brenner imzalı makaleyi temel alacak. Saldırının faili olduğu ileri sürülen Richard Jewell’ı Jonah Hill, onun avukatı DiCaprio canlandıracak. Filmin yönetmenliği için Clint Eastwood ile görüşüldüğü açıklanmıştı.

 

Yorumlar

Bir yanıt yazın