Lincoln’da Başlangıca Doğru (Steven Spielberg)

Steven Spielberg, Lincoln’ın prodüksiyonuyla neredeyse dört yıldır uğraşıyor. Ancak artık dananın kuyruğu kopmak üzere.

Abraham Lincoln rolü için daha önceleri Schindler’s List’te beraber çalıştığı Liam Neeson’a teklif götürmüş, teklif Neeson’ca kabul edilmiş, bir takım pürüzler yüzünden Neeson filme dahil olduğu gibi filmden ayrılmıştı. Spielberg de daha doğru bir düşünceyle Daniel Day-Lewis’in kapısını çaldı. Lewis de bu rolü geri çevirmedi ve böylelikle prodüksiyon süreci hız kazandı.

Çekimler yakın zamanda (bu sonbaharda) başlayacak, ön hazırlıklarda da sona gelindi diyebiliriz. Filmde Lewis’e birbirinden tecrübeli, önemli ve gelecek vaat eden isimler eşlik edecek: Joseph Gordon-Levitt, Tommy Lee Jones, John Hawkes, James Spader, Sally Field, David Strathairn, Tim Blake Nelson… Bu isimlere son olarak Jackie Earle Haley de katıldı. Haley, Shutter Island, Little Children ve Dark Shadows’da rol aldı.

Spielberg, Lincoln’la Amerikan’ın 16. başkanı Abraham Lincoln’ın son dört ayına, savaşa ve ülkenin içinde bulunduğu krize değineceğini açıkladı. Spielberg’in Lincoln’ı gelecek senenin aralık ayında (bizde hep olduğu gibi şubat veya mart aylarında) vizyona girecek. Filmin şimdiden Oscarlara damgasını vurması bekleniyor.

Yönetmen bu sene Lincoln’ın çekimleri ve Tintin ile War Horse filmleriyle gündemi uzunca bir süre meşgul edecek gibi görünüyor. Spielberg, 2012nin sonlarına doğru bilim-kurguya geri dönecek ve Robopocalypse filmini kotaracak.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın