Looking for Istanbul (Eric Cantona)

Konuk Yazar: Batu Akyol

Eric Cantona’nın anlatımında, Türk futbolu ile ilgili taraftar görüşleri ağırlıkta olan bir futbol belgeseli.

Hikayeye en baştan başlayan Cantona, ülkenin işgal altında olduğu dönemlerde işgal kuvvetleri ile yapılan karşılaşmaların cephedeki savaş kadar önemsendiği dönemleri de hikayesi içerisinde barındırıyor. Bunların içinde en sembolik olan mücadele, Fenerbahçe’nin galip geldiği İngiliz İşgal Kuvvetlerinin futbol takımıyla Harrington Kupası’nda yapılan maç.

Belgeseldeki röportajlar içerisinde geçen tanımlamalarda futbol, Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye’ye dönüşüm sürecinde modernleşme ve batılılaşma gereçlerinden biri olarak kullanıldığı söyleniyor. Ezeli rakiplik durumuna haiz Galatasaray ve Fenerbahçe ile ilgili fanatik taraftarlar ve yetkili isimlerden görüşlerin yer aldığı belgeselde yakın tarih sürecindeki siyasi durumların futbola yansımasından da bahsediliyor.

Anlatıcının Cantona olması ve televizyon formatı için hazırlanmış “dinamik” akışı dışında biz Türk’ler için farklı bir bakış açısı içermeyen bilinen hikayelerin barındığı belgeselin yabancı meraklılar için bir şey ifade edebileceğini düşünüyorum.

Belgeselin anlatım dili fransızca. Röportaj yapılan Türklerin anlatımları ise Türkçe olarak korunmuş. Lafı, belgeselde de geçen Platini’den bir alıntı yaparak bitirelim:

“Küçük takımlar yendikleri büyük takımlarla, büyük takımlar ise aldıkları kupalarla övünürler.”


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın