Luther: Çıta Düşüyor

2014’te BBC uzunca bir süredir yayınlamadığı iki dizisi -bunlar tabii ki Luther ve Sherlock- için yapımcılardan özel bölüm sipariş etmişti. İki dizinin de iki-üç saatlik özel bölümleri kaleme alınıp 2015’te çekimlerine başlanmıştı. BBC “Luther”ın üç saate varan özel bölümünü parçalamadan yayınlamayı düşünüyordu, ama sonra fikrini değiştirdi ve bölümü ikiye bölüp bu şekilde iki haftada yayınladı. Sherlock Holmes’un paltosundan çıkan onlarca karakterden birisi olan sorunlu polis Luther’ın (Idris Elba) sinir bozacak kadar gerilimli polisiye maceralarını, işkolikliğini, ailevi ilişkilerini konu alan “Luther”ın uzun bir aradan sonra yayınlanan bu özel bölümü nasıldı peki? Bir bakalım…

Luther-391799

Hemen belirtmeliyim ki “Luther” bilhassa ikinci sezonundan sonra kan kaybetmeye başlamış bir dizi. Üçüncü sezonu öncekilere göre daha az iyi ve sürükleyici olsa da Elba, Ruth Wilson, Warren Brown sayesinde kendisini sıkmadan izlettiriyordu. Fakat merakla beklediğimiz bu dördüncü sezon veya özel bölümde çıtanın düşürüldüğüne üzülerek tanık oldum. Fazla gözükmese de önceki sezonların itici gücü olan, bir zamanlar spin-off dizisi dahi düşünülen, epey sevilen Alice (Wilson) ve geçen sezon hakkın rahmetine kavuşan Justin’in (Brown) boşluğunu Alice’in bir benzeri olduğunu düşündüğüm gizemli Megan (Laura Haddock) ve polis Emma (Rose Leslie) ile doldurmaya yeltenmişler ama şimdilik başarılı olabildiklerini söylemek güç. Ne Megan karakteri Alice’in boşluğunu doldurabiliyor, ne de Emma, Justin’i unutturabiliyor. Haliyle meydan Elba’ya kalıyor ve o da Luther rolünde gene iyi oynuyor ama dizinin açıklarını doğal olarak tek başına kapatamıyor.

Luther-391794

Özel bölümün ilk saatinde olaylar klişe olsa da fena işlemiyor. Özel bölümün psikopatı, gerilimi taşıyan karakter olan Steven (John Heffernan) iyi yazılmış ve oynanmış. Yüzlerce kişiyi bilgisayarlarından izleyen, daha sonra bunlardan bazılarını hunharca katleden bu psikopat, “Luther”ın alıştığımız gerilimini sağlıyor. Fakat Steven’a fazla yer verilmediğinden ve sahneleri kısa kesildiğinden bu gerilim mesela ilk sezondaki kadar iyi işlemiyor. Gene de bu birinci bölüm, Alice’in ölümü (?) ile olsun, Steven ile olsun sürükleyici idi.

Luther-391795

Çıta ikinci bölümde düşürülüyor aslında. İlk bölüm Alice’in ölümü, Luther’ın soruşturmaları, Steven’ın manyaklıkları ile sürükleyici idi, az da olsa gerilimliydi ama ikinci bölümde Steven’ın kötü yazılmış olması, psikopatlıklarına hızlıca ve inandırıcılığı zedeleyecek şekilde açıklamalar getirilmesi ve yirmi dakikada öldürülmesi sezonun kalitesini düşüren nedenlerden bazıları. Steven iyi bir gerilim malzemesiydi ama yeterince işlenememiş ve ondan gerilim adına yararlanılamamış. Bu yüzden bu sezon öncekiler kadar gerilimli oldurulamamış. Alice soruşturması da bir yere çıkmıyor, Luther’ı öldürme öyküsü de iyi işlenmediğinden tat vermiyor ve heyecanlandırmıyor. Haliyle ellerimiz bomboş bir şekilde sezonu tamamlıyoruz. Bu son iki bölüm dizinin en kötü bölümleri olabilir. İki yıl aradan sonra dönen diziden beklediğimiz bölümler bunlar değildi. Umarız beşinci sezonla çıtayı yükseltirler. Bakalım bu kez kaç yıl ara verecekler.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın