Martin Scorsese’nin Projeleri


Martin Scorsese çağdaşları gibi sıkı çalışan bir yönetmen. Her daim de proje açıklayan birisi. Adı onca projeyle anıldı, anılıyor. Bunlardan bazılarını çekecek gibi görünüyor. Bu yazı yönetmenin hangi projeleri hazırlattığını ya da yönetmenin adının hangi projelerle anıldığını hatırlatma amacı da taşıyor.

The Devil in the White City: Leonardo DiCaprio’nun beş sene önce haklarını satın aldığı aynı adlı kitabın film uyarlamasının yönetmenliği için Martin Scorsese ile anlaşıldı. Film, Amerika’nın en fazla insan öldürmüş seri katillerinden Dr. H H Holmes’u anlatacak. DiCaprio da kariyerinde ilk kez şeytani birisini canlandırmış olacak. DiCaprio’nun sıradaki projesi buydu ama Scorsese, Irishman‘i çekeceğini açıkladığı için bunun ne zaman çekileceği şimdilik belli değil. Filmin gerçekleşmesi halinde Scorsese-DiCaprio ortaklığının yedinci meyvesi olarak tarihe girecek.galeria_66pt

The Irishman: Devil için heyecanlanmamak zor. Ama gangster türündeki Irishman de kalp atışlarını altı senedir hızlandırıyor. Altı sene önce açıklanan proje sonunda çekilecek gibi görünüyor. Scorsese bu filmi 2017’nin başında çekeceğini açıkladı. Filmin finansmanı da hazır durumda. Filmde De Niro, Al Pacino, muhtemelen Harvey Keitel ile Bobby Cannavale rol alacaklar. Joe Pesci ise üstüne basa basa filmde oynamayacağını açıkladı ama belki 2017’ye dek ikna edilir. Scorsese’nin geçen sene yaptığı açıklamada filmin küçük bütçeli olacağını belirttiğini notlarımıza dahil edelim. Bütçesi yüz milyon dolardan fazla olacak ve bu paranın çoğu aktörleri gençleştirecek teknolojiye harcanacak. Bakalım dendiği gibi film 2017’de çekilebilecek mi? Dileriz gene ertelenmez.Evel Knievel

Evel Knievel on Tour: 2015’te açıklandı. Paramount, motor yarışçısı Evel Knievel’ın hayatını Scorsese’nin perdeye taşımasını istiyor. Scorsese ise William Monahan’ın kaleme alacağı senaryoyu görmeden kararını vermeyecekmiş. Bu arada Knievel’ın hayatı Channing Tatum’ın başrolünde olduğu başka bir filmde de anlatılacak.

Cortés: Irishman gibi Cortés de yıllardır çekilemeyen projelerden. Ama Irishman‘in aksine Cortés ’50’lerden beri çekilemiyor. İlk senaryo taslağını senarist Dalton Trumbo’nun kaleme aldığı Cortés birkaç sene önce Steven Spielberg’e paslanmıştı. Ama o da geçen sene projeyi Scorsese’ye devretme kararı aldı. Bu arada projenin sinema filminden diziye çevrildiğini belirtelim. Dizinin pilot bölümünü Scorsese çekecek. Dizi, 1400’lerde geçip İspanyol denizci Hernan Cortés’i anlatacak. Denizciyi Benicio Del Toro’nun canlandıracağı açıklanmıştı ama aradan geçen zamanda aktör projeden elini çekmiş olabilir. Dizinin ne zaman çekileceği veya iptal olup olmadığı açıklanmadı. Bekleyelim görelim.

Mike Tyson: Ünlü boksör Mike Tyson’ın hayatı yakın zamanda perdeye taşınacak gibi görünüyor. Tyson’ı canlandırması için Jamie Foxx ile anlaşıldı. Foxx’ın söylediğine göre filmi Scorsese çekecek ama bunun gerçekleşeceğine pek ihtimal veremiyorum. Scorsese, Raging Bull‘dan sonra gelen boks filmi tekliflerinin hepsini (Mark Wahlberg’li The Fighter‘ı da) reddetmiş birisi. Bu film için de vakti yok gibi görünüyor. Filmi Scorsese’nin Boardwalk Empire dizisinden sonra favorisi haline gelen Terence Winter kaleme alıyor.

Macbeth: Bu sene Scorsese cenahından gelen proje haberlerinden bir diğeri de Macbeth idi. Ama hemen heyecanlanmayın. Çünkü bu kurmaca bir film değil, Kenneth Branagh’ın 2013’ten beri İngiltere’de sahnelenen Macbeth oyununa odaklanan bir belgesel. Branagh’a tiyatro oyununda Leydi Macbeth rolünde eşlik eden Alex Kingston’ın bu belgeselde yer alıp almayacağı şimdilik bilinmiyor. Bilinmeyen diğer şeyse belgeselin ne zaman çekileceği. Bu proje de iptal olmuş olabilir. Zira iki sinemacı da şu sıralar yoğun durumdalar.

Sinatra: Irishman ve Silence gibi Sinatra da yıllardır çekilemeyen filmlerden. Scorsese bu filmde şarkıcı, aktör, mafyoz Frank Sinatra’nın hayatına odaklanacak. Çekimlere de birkaç kez başlamaya yeltenmiş ama ya bütçe sorunları ya da Sinatra’nın kızıyla yaşanan telif hakları sorunu yüzünden çekimlere bir türlü başlayamamıştı. Yönetmenin yıllar önce başrolü De Niro’ya, iki-üç sene önceyse DiCaprio’ya pasladığını hatırlatalım. Şimdilik Sinatra’yı kimin canlandıracağı bilinmiyor. Bakalım Silence‘ı sonunda çekebilen Scorsese bu filmini de nihayetlendirebilecek mi?The Ramones

Ramones: The Ramones grubuna odaklanacak bu isimsiz filmin de yönetmenliği Scorsese’ye teslim edildi. Ramones’in 40. yıldönümü için hazırlanan birçok projeden (albüm, belgesel, kitap) bir tanesi ama uzun zamandır bu projeden haber gelmediğini de belirtelim. Görüleceği üzere epey yoğun olan Scorsese bu filme vakit ayırabilecek mi göreceğiz.

Dizileri: Yıllar önce Scorsese’nin Gangs of New York ve Goodfellas filmlerini TV için uyarlayacağı haberleri yapılmıştı ama aradan geçen uzun sürede bu iki dizi projesinden hiçbir haber gelmedi. Dolayısıyla iki projenin öldüğünü söylemek mümkün. Scorsese’nin Shutter Island‘ı da TV’ye uyarlayacağı açıklanmıştı geçen sene. Ama bu projeden de yeni haberler gelmedi. Yüksek ihtimalle bu proje de rafa kaldırıldı. Şimdilik Scorsese’nin yeni dizisi belli değil. Bir süre daha TV’ye dönmeyebilir.

The Snowman: Jo Nesbo’nun çok satan romanından uyarlanan filmin yönetmenliği önce Scorsese’ye teslim edilmişti. Klasik polisiye türünde bir film çekmediğinden biz de heyecanlanmıştık. Ama Scorsese yoğun olduğu için bu projeden vazgeçti. Film Tinker Tailor Soldier Spy‘ın yönetmeni Tomas Alfredson’a teslim edildi. Scorsese filmin yapımcılığıyla yetiniyor. Başrolde Michael Fassbender ve Rebecca Ferguson’ı izleyeceğiz. Filmin çekimleri çoktan tamamlandı.

Furious Love: Richard Burton ile Elizabeth Taylor’ın fırtınalı aşklarına odaklanan bu proje ne yazık ki gerçekleşmedi. Scorsese’nin yıllar önce yöneteceğini açıkladığı projenin öldüğünü söylememiz mümkün. Proje açıklandığı sıralarda Taylor rolü için Natalie Portman’ın adı geçiyordu. Bu arada projenin büyük bir bütçeye sahip olması planlanıyordu. Bunu da notlarımıza dahil edelim.

Bernstein: Scorsese’nin en yeni projesi. Bu da biyografi türünde olacak ve West Side Story, Candide, Trouble in Tahiti gibi pek çok klasik filmin müziklerini besteleyen usta besteci Leonard Bernstein’in hayatına odaklanacak. Spotlight filmiyle dikkatleri üzerine çeken senarist Josh Singer’ın kaleme alacağı filmi Scorsese çekecek. Ama yönetmenin bu filmi de ne zaman çekeceği bilinmiyor.

The General: Son zamanlarda açıklanan projedir. ABD’nin başkanlarından George Washington’ın komutan olduğu günlere odaklanacak bu film. Filmin yönetmenliği Scorsese’ye teklif edildi. Scorsese’nin filmi yönetip yönetmeyeceği ise bilinmiyor.