Marvel, Dünyayı Kurtarmaya Doymuyor


Evet, görünen ve tahmin edilen üzere önümüzdeki birkaç sene boyunca Marvel karakterleri yine bütün işi gücü bırakıp, kendilerini Dünya’yı korumaya adayacak.

Geride bıraktığımız senelerde, Iron Man, Thor, Captain America ve The Avengers filmleri ile kahramanlarımızın hikayelerini izlemiştik. Fakat görünen o ki dünyamız yine rahat durmayacak ve bir şekilde başını belaya sokarak Marvel kahramanlarından yardım isteyecek. Yani uzun lafın kısası, Marvel Stüdyo’ları  gelecek senelerde vizyona sokmayı planladığı çoğu filmin gösterim tarihini ve hikayelerini aşağı yukarı planlamış durumda. Yeni devam filmlerinin isimleri 2,3 vs gibi devam ediyor ve sonuna da afilli bir tag konuluyor.

Iron Man 3, 3 Mayıs 2013’de, yönetmen koltuğunda Shane Black ile vizyona girmeye hazırlanıyor. Hikayesi de az çok tahmin edilebileceği üzere hazır. Önceki iki filmden ayrı olmak üzere, bu 3. filmde daha karanlık bir Iron Man veya Tony Stark göreceğiz. Elbette komedi öğelerini hiçbir zaman elden bırakmayan Marvel, bir şekilde birkaç sahnede izleyiciyi güldürmeyi planlıyordur. Tony Stark’ın bir iç çekişmeye sürükleneceği bu filmde, Iron Man’in daha güçlü bir düşman ile savaşını ve yer yer sona yaklaştığını izeyeceğiz. Filmin felsefik noktası ise “Iron Man mi Tony Stark’ı yarattı yoksa Tony Stark mı Iron Man’i?” konusuna odaklanıyor olacak.

Thor: The Dark World ise 8 Kasım 2013’de sinemalara gelerek, The Avengers ile bırakılan hikayenin kendi kısmını tamamlamaya devam edecek. Evrende tekrar düzen sağlamak için intikam güden Malekith ve ordusunu tekrar yenmek zorundadır. Thor’un bu ikinci filminin yönetmen koltuğunda ise daha çok dizilerden tanıdığımız Alan Taylor üstleniyor. Kadro yine ilk filmdeki ile hemen hemen aynı.

Captain America: The Winter Soldier ile ikinci kez 4 Nisan 2014’de gösterime girecek. Nick Fury (Samuel Jackson) ve Black Widow (Scarlett Johansson) ile birlikte göreceğimiz Captain America Steve Rogers (Chris Evans) bu filmde, ilk filmde gözden kaybettiğimiz arkadaşı Bucky Barnes ile savaşıyor olacak. Bucky, tıpkı Kaptan Amerika’nın kendisi gibi yarım yüzyıl boyunca buz kütlesinin içinde uyumuş, Ruslar tarafından bulunarak ilaçlarla beyni yıkanmış ve çeşitli suikast ve görevlerde kullanılmıştır. Ve bu sefer karşısında Kaptan Amerika’yı bulacaktır.

Guardians of the Galaxy, 1 Ağustos 2014’te beyaz ekrana gelerek, Marvel’ın bizim dünyamız dışındaki çeşitli gezegenlerde bulunan süper kahramanların galaksiyi koruma gayretini gösterecek. Stüdyo’nun, şimdiye kadar diğer kahramanları kadar pek öne sürmediği bu varlıklar, Star-Lord, Drax the Destroyer, Gamora, Groot ve Rocket Racoon, biz dünyalıların haberi bile olmadan bakalım evreni nasıl koruyacaklar.

The Avengers 2 ise 1 Mayıs 2015’de bildiğiniz bütün sinema salonlarını donatarak, az önce yukarıda saydığımız  kahramanların kişisel hikayelerinin devamında artık nasıl senaryo ortaya çıkacak ise onu anlatmaya çalışacak. Bu kadar savaş ve mücadelenin ardından bitmek bilmeyen kötülüğün can sıkmaya başladığı anda zaten tek tek ne işe yaradıklarını gördüğümüz ve yine zaten hep beraber başarılarına şahit olduğumuz karakterlerin tekrar birleşerek yine yeniden kötü güçler ile mücadelesine şahit olacağız. Bu filmin hikayesini şu an tahmin etmek bile istemiyorum, şimdiden içimiz karardı.

Görünen o ki, gücünü eski hikayelerden alan Marvel, senaryo konusunda sıkıntı yaşamayacağına çok emin. Fakat asıl soru, izleyeciyi sıkmadan, “yeter” dedirtmeden bu kadar benzer hikayeleri nasıl ayrı ayrı filme dönüştürecek? Bütçe ve gişe hasılatı konusunda kesinlikle sıkıntı yaşamayacakları şimdiden garanti verilebilir fakat ortaya gerçekten elinden tutulur bir çalışma ortaya koyabilecekler mi, bunu bekleyip göreceğiz. Iron Man ile başlayıp The Avengers ile biten “tek tek anlat sonra hepsini bir araya topla” mantığını bir kez daha oynatacak olan Marvel, yine Iron Man 3 ile başlayıp The Avengers 2 ile aynı kaseti tekrar çalacak bize.

Tabi yukarıda saydıklarımız Marvel evreninin şimdilik sadece göz önünde bulunan filmleri. Bunların dışında 2013 ve 2015 arasında izleyeceğimiz o kadar çok süper kahraman filmi var ki, şöyle listeleyelim ki kafamız karışmasın;

  • The Amazing Spider-Man 2 – 2 Mayıs 2014
  • The Incredible Hulk – 2014
  • Ant-Man – 2015
  • Daredevil – ?

Biliyoruz, hangisine yetişeceğiniz konusunda kafanız karışmış bulunmakta. Bizim de öyle. Üretkenliğin bu seviyeye ulaşması her ne kadar sevindirici olsa da, bu filmlerin yapımı ile uğraşılan zamanda, ilgi göremeyecek olan onlarca kaliteli senaryo ve gölgede kalacağı için daha az bütçe ayırılacak olan diğer filmler kaliteden yoksun kalacak. Sırf “Bu filmi sinemada izemek gerek hocam” mantığı ile gişelere akın edeceğimiz bu kadar aşikarken, bilim kurgu ve aksiyon mecraasının bu şekilde tekele geçiyor olması için ise yapabileceğimiz hiçbir şey yok.

Bütün özel efektlerin ve aksiyon sahnelerin ile gel bize Kevin Feige. Şimdilik sana düşman değiliz ama olur da bizi hayal kırıklığına uğratırsan, 2015 yılında tahmini olarak 30 TL olmuş olacak bir adet sinema bileti fiyatı ve yaptığın film sayısı ile seni lanetleyeceğiz.