Mary and Max: Sıradışı Bir Dostluk


mary-and-max.jpg

“İnsan Kusurlarını Kendi Seçemez”

Mary and Max Adam Elliot’un yazıp yönettiği bir stop-motion. Birçok festivalden de ödülle dönen bu yapım galasını 2009 Sundance Film Festivali’nde yapmıştı. Elliot, zamanında başından geçen bir hikayeden esinlenerek yazdığını söylediği bu animasyonla benim gönlümü kesinlikle fethetmiştir. Adam Elliot “Harvie Krumpet” adlı kısa animasyonu ile de zamanında Oscarı evine götürmüş bir yönetmen. Mary and Max isimli animasyonu da 82. Oscar ödüllerine aday adayı oldu fakat ne yazık ki ilk beşe dahi giremedi.

Mary and Max bilinen günümüz animasyonlarından farklı. Ne kadar renkli ve eğlenceli gibi gözükse de içinizi burkan bir öznelliğe sahip. Hikaye 8 yaşında Toni Collette’nin seslendirdiği Mary adlı alnında “kaka” rengi bir lekesi olan küçük kızımızla, Philip Seymour Hoffman’ın seslendirdiği kırklı yaşlarındaki Max’in mektup arkadaşlığına dayanıyor.

Mary Avustralya’da yaşayan ilgisiz bir baba, tuhaf ve alkolik bir annenin yalnız kızı. Ve bebeklerin bira bardağının dibinde bulunduğuna dair de tuhaf bir fikri var. Bunun doğru olup olmadığını öğrenmek için bir gün rehberden Amerikalı birinin ismini seçer ve ona mektup yazar. İşte bu kişi de Max’dir. Max ise 44 yaşlarında panikatak sahibi ve obezite sorunu olan yapayalnız, gri bir dünyada papağanı, salyangozları ve öldükçe yerine yenisi konan Henry adlı balığı ile yaşayan bir adamdır. Onun hayatını renklendiren tek şey Mary’den aldığı bir hediye olur. Mary ilk mektubunda kendi anlatır da anlatır, sorular sorar durur ve bu kadar baskının üstüne Max panikatak krizlerine yakalanır ama sonunda o da yazmaya karar verir. Böylece yıllar boyu sürecek bir dostluk başlamış olur.

mary-and-max-film.jpg

Kesinlikle iki sıradışı hayatı olan, uçurum denecek kadar yaş farkına sahip ama ilgiye ve sevgiye aç olan iki insanın bu muhteşem dostluk hikayesini izlemelisiniz. Başlarda da sölemiştim cıvıl cıvıl, renkli, eğlenceli olsa da sizi ne kadar gülümsetse de, bir o kadar da içinizde bir yerleri burkan bir şeylerin olduğunu hissedeceksiniz izlerken.

İşte Mary and Max böyle bir animasyon. Görebileceğiniz en sıradışı ve karmaşık karakterlerin toplandığı bir yapım. Bu dramatik animasyondaki mekanların ve müziklerin etkisi de gözardı edilmemeli.


Leave a Reply