Merakla Beklediğimiz Fransız Filmleri

Fransız sinemasını Türkiye’deki sinemalardan takip etmemiz mümkün olmuyor ne yazık ki. Çünkü sinemalarımızda sadece o yıl popüler olmuş Fransız Filmleri gösterim şansı bulabiliyor. Başka Sinema festivallerde gösterilmiş filmlerden bazılarını alıp gösterime sokuyor. Diğer filmlerse gösterim şansı bulamıyor. Yine de bu filmleri bir yerlere not etmekte yarar var. Zira bazıları epey heyecan verici yapımlar. Tabii Fransa’da senede iki yüz film çekildiğinden hepsini buraya dahil etmemiz imkânsız. Lafı daha fazla uzatmayalım. İşte en fazla merak ettiğimiz Fransız filmlerinden bazıları.

L’ODYSSEE: “Zulu”, “Anthony Zimmer” filmleriyle tanınan Jerome Salle biyofilmi “L’odyssee”nin çekimlerine yakın zamanda başladı. Film yönetmen, okyanus uzmanı ve deniz subayı Jacques-Yves Cousteau’nun hayatına odaklanacak. Cousteau “Sessiz Dünya”, “Yaşayan Deniz”, “Ahtapot ve Orkide” gibi okyanus ve hayvanlarla ilgili kaleme aldığı pek çok kitabıyla; “Sessiz Dünya”, “On Sekiz Metre Derinlikte” gibi filmleriyle de tanınan, savaşlara katılmış ve pek çok yeri gezip görmüş birisi. Bu biyofilmin başrollerinde Lambert Wilson, Audrey Tautou ve Pierre Niney yer alıyorlar. Bakalım Salle’ın yeni filmi bir hayata sığdırılabilecek pek çok şeyi sığdırmış olan Cousteau’nun hayatının hakkını verebilecek mi?

554933

JUSTE LA FIN DU MONDE: Kanada’nın genç yönetmenlerinden Xavier Dolan’ın çekimlerini tamamladığı “Juste La Fin Du Monde”, Fransız sinemasının en popüler oyuncularını buluşturmuş bir drama. Marion Cotillard, Lea Seydoux, Vincent Cassel, Gaspard Ulliel ve Nathalie Baye’nin başrolleri paylaştığı bu film aynı adlı tiyatro oyunundan uyarlandı. Film, Ulliel’in hayat verdiği Louis’in memleketine dönüp, ailesini toplayıp onlara öleceğini söylemesini konu alıyor. Louis öleceğini söyler, ortalık karışır, olaylar gelişir. Film muhtemelen önce Cannes’da gösterilecek, daha sonra gösterime girecek.

229019

PERSONAL SHOPPER: Juliette Binoche ve Kristen Stewart’lı “Sils Maria” filmiyle karşımıza çıkan Olivier Assayas aslında bu yıl Amerika’da Robert Pattinson, Robert De Niro ve Rachel Weisz’lı suç filmini çekmeyi planlıyordu. Hatta çekimlere de başlamış ama ortaya çıkan finansal sorunlar yüzünden film iptal edilmişti. Assayas bunun üzerine memleketine dönüp “Personal Shopper”ın hazırlıklarına başladı. Fantastik korku – hayalet filmi olan “Personal Shopper”ın başrollerini Stewart ile “Sils Maria”da rol verdiği Lars Eidinger’e paslayan Assayas’ın çekimlere ne zaman başlayacağı bilinmiyor. Olur da yetişirse bu film de ilk gösterimini Cannes’da gerçekleştirebilir. Film, Paris’in moda dünyasında geçecek ve bir hayalet öyküsü anlatacak.

kristen-stewart-olivier-assayas

ORPHELINE: En son “Michael Kohlhaas” uyarlamasını kotaran Arnaud des Pallieres bu yıl “Orpheline” adını verdiği dramasının çekimlerini tamamladı. Post prodüksiyonu devam eden filmin başrollerini Gemma Arterton, Adele Exarchopoulos, Adele Haenel’e teslim etti. Film bir kadının özgürlüğünü kazanma çabalarını, hayatı için mücadelesini anlatacak.

qui-vive-affiche-5353c3bbd4429

MAL DE PIERRES: Aktris-senarist-yönetmen Nicole Garcia’nın yazıp yönettiği “Mal de Pierres”, Milena Agus’ın çok satan romanından uyarlandı. İkinci Dünya Savaşı zamanlarında Fransa’da geçen film (aynı zamanda roman) özgür ruhlu, tutkulu ve evli bir kadın olan Gabrielle’in evliyken başka bir adama aşık olmasına odaklanıyor. Karakteri Marion Cotillard canlandırırken ona Louis Garrel eşlik etti.

marion-cotillard-nicole-garcia

BASTILLE DAY: Klasik bir aksiyon filmi gibi gözüken “Bastille Day”in başrollerinde Idris Elba, Richard Madden, Kelly Reilly ve Charlotte Le Bon yer aldılar. James Watkins ile Jill Gage’in yönettikleri film, CIA ajanı olan Sean Briar’ın (Elba) Paris’e düzenlenecek bir terörist saldırının önüne geçmeye çalışmasını konu alıyor. Bütünüyle Fransız filmi olmasa da yazıya dahil edelim istedik.

FRANTZ: Son filmiyle vasatı aşamayan François Ozon yeni filminin çekimlerine ağustosta başlamıştı. Ozon, “Frantz” adını verdiği filminde bizlere duygusal ve romantik bir öykü anlatacak. Sevgilisini savaşta yitirdikten sonra her gün mezarını ziyaret eden bir kadının sevgilisinin askerlik arkadaşıyla mezarlıkta tanışmasından sonra değişen yaşamı anlatılacak. Ozon filmin başrollerini Pierre Niney ile Cyrielle Clair’e teslim etmişti.

COasAnMWsAAndTB

MA LOUTE: Bruno Dumont ile Juliette Binoche’u tekrar buluşturan “Ma Loute”, 1910 yılında geçen bir komedi filmi. Channel Coast adı verilen bir plajda geçen filmde Binoche’a Fabrice Luchini, Valeria Bruni eşlik ediyorlar. Filmin çekimlerine hızla devam ediliyor. 2016’da Binoche’u komedi filminde izlemek güzel olacaktır.

THE BEAUTIFUL DAYS OF ARANJUEZ: Wim Wenders’in Peter Handke’yle beraber yazdığı, tek başına yönettiği film, Fransa-Almanya ortak yapımı. Wenders filminin başrollerini Sophie Semin, Nick Cave, Handke ve Reda Kateb’e teslim etti. Çekimleri tamamlanan film dünyanın son gününde bir adamla bir kadın arasında geçen upuzun muhabbete odaklanıyor.

aruanjez-3

CHOCOLAT: Fransa’da şubat ayında gösterime girmesi planlanan “Chocolat” bizleri 19.yüzyıla götürecek ve adı “Çikolata” olan ilk siyahi sirk artistinin hayatını anlatacak. Fransa’da çok sevilen, Amerikan filmlerinde de oynamaya başlayan Omar Sy’ın başrolünü üstlendiği filmi Roschdy Zem yönetti.

chocolat

LES INNOCENTES: 1945 kışında Polonya’yı mesken tutan bu filmin merkezinde Fransız firmasında çalışan genç stajyer Mathilde yer alıyor. Bu firmanın amacı, Alman kamplarından kaçan Fransızları bulmaktır. Mathilde’in hayatı bir gün fakir bir Fransız’la tanışmasından sonra değişir. Anne Fontaine’in yönettiği filmin başrollerinde Lou de Laage, Joanna Kulig ve Agata Buzek yer alıyorlar. Film Fransa’da 10 Şubat’ta gösterime girecek.

Les-Innocentes2

THE BODY ARTIST: Yazar Don DeLillo’nun “The Body Artist” adlı romanı Benoit Jacquot tarafından perdeye aktarılacak. Jacquot başrolleri Mathieu Almaric ile filmin senaristi Julia Roy’a pasladı. Filmin çekimlerine kasımda Portekiz’de başlanacak. “The Body Artist” performans sanatçısı olan Lauren’ın yaşlı kocasının öldürülmesinden sonrasında yaşadıklarına odaklanacak. Birkaç sene önce filmde David Cronenberg’in (Cronenberg, DeLillo’nun “Cosmopolis” romanını uyarlamıştı) de oynayacağı açıklanmıştı ama yönetmen filmde oynamaktan vazgeçti.

L’AVENIR: En son “Eden”la karşımıza çıkan yetenekli yönetmen Mia Hansen-Love, “L’avenir” adını verdiği yeni filminin çekimlerini hızla tamamladı. Isabelle Huppert, Edith Scob’un rol aldıkları bu film elli yaşındaki bir kadını (Huppert) merkeze koyuyor. Bu kadın, kocasının kendisini aldattığını öğreniyor; yakın zamanda annesi vefat ediyor; işinden kovuluyor. Fakat kadın tüm bu olumsuz olayların kendisini yıkmasına izin vermez, ayakta kalmaya çalışır.

800697-l-avenir-de-mia-hansen-love

LA MACCHINAZIONE: 1975 yılı. Usta yönetmen Pier Paolo Pasolini epey tartışma yaratacak filmi “Solo”nun çekimlerini tamamlamış, kurgulamaktadır. Bir gün Pasolini’nin filmi çalınır ve yönetmenin ölümüne varacak olayların fitili ateşlenmiş olur. David Grieco’nun yönettiği filmde Massimo Ranieri, Pasolini’yi canlandırdı. Film, İtalya-Fransa ortak yapımı. Şubat ayında gösterime girecek.

copertina_la macchinazione-1000-620x350

CEZANNE ET MOI: Guillaume Canet ile Guillaume Gallienne’in başrollerini üstlendikleri “Cezanne et moi”, ressam ve şair Paul Cezanne (Gallienne) ile yazar Emile Zola’nın (Canet) arkadaşlıklarına odaklanıyor. Çekimleri hızla devam eden filmin yönetmeni Daniele Thompson. Filmin müziklerini efsane Vangelis’in hazırladığını da belirtelim.

Yorumlar

Bir cevap yazın