Michael Jackson ve Klipleri


Müzikal kariyerinde yaptığı sayısız çalışma ile “Popun Kralı” ünvanına layık görülen Michael Jackson’ın bugün, ölümünün üçüncü yıldönümü. Hayatımıza girdiği andan itibaren yer aldığı her alanda adından söz ettiren MJ’in şarkılarına çektiği videoların başarısı da en az müzikal kariyeri kadar dikkat çekici.
MJ’in kliplerinde beraber çalıştığı John Landis, Bob Giraldi, Martin Scorsese, Bruce Gowers, Spike Lee, David Fincherve daha birçok yönetmen ile her yayınladığı video müzik fenomenleri haline geldi.

Kliplerini genelde kısa film şeklinde kurgulamayı seven MJ, bugüne kadar birçok çalışması ile akıllarda kalmayı başardı. Sizlerle bu kliplerden bazıları hatırlayıp, MJ’i bir kez daha analım istedik.

“Bad”
MichaelJackson’ın belki de kariyerinin en iyi çalışmalarından biri olan “Bad” şarkısına çektiği video klip de unutulmayan çalışmalarındandı. 18 dakika uzunluğunda olan klibi, ünlü yazar Richard Price tarafından yazılmış ve usta yönetmen Martin Scorsese yönetmişti. 1961 yapımı West Side Story filminden esinlerek çekilen klip, 1987 yılında yayınladı.

“Ghosts”
Michael Jackson’ın çocuk tacizi davasının patlak verdiği ve kendini herkesten soyutladığı dönemde yayınladığı “Ghosts” klibi, diğer bazı çalışmaları gibi yine aynı ismi taşıyan bir filmden alınan görüntülerden oluşuyordu. Stan Winston yönetmenliğinde çekilen klip ise MJ ve Stephen King tarafından yazılmıştı. Klibin daha sonra ödül almasını sağlayan diğer bir faktör de koreografiler olmuştu. 1996 yılında Cannes Film Festival’inde albüm promosyunu olarak yayınlanan filmin ardından 5 dakikalık bir bölüm şeklinde yayınlandı. Klibin temasında ise Thriller izleri görmek mümkündü.

“They Don’t Really Care About Us”
Michael Jackson’ın nadir ofansif şarkılarından biri olan “They Don’t Really Care About Us”, akıllarda kalan çalışmalardan biri olmuştu. Yoksulluk ve sosyal sorunları konu alan klibin ardından MJ’in başı bazı merciler ile derde girmişti. Bu klip ile topluma farkındalık mesajı vermek istediğini ve Spike Lee’nin de bir duruşu olduğu için kendisiyle bu klipte çalıştığını söyleyen MJ, Lee’nin bu iş için son derece uygun olduğunu da belirtmişti. Klipte MJ’e sarılmak isteyen hayranları polis tarafından durduruluyor, yere düşürülüyor ve ardından MJ de yere düşüyordu. İnsan haklarına dikkat çekmeye çalıştığı bu klipte MJ “beyaz” olarak yer almıştı.

“Thriller”
Belki de dans etmeyi en sevdiğimiz MJ şarkılarından biri olan “Thriller”, klibindeki dans ile hafızalarımıza kazınmıştı. John Landis’in yönetmenliğini yaptığı klip, 1950 dönemi ortamında çekilmiş ve MJ ise gençliğini canlandırmıştı. Zombilerin bir anda dans etmeye başladığı klipte MJ, kız arkadaşına derdini anlatmak için çeşitli yollara başvuruyordu ancak kız arkadaşı sürekli kaçıyordu. 1983 yılında yayınlanan klibin uzunluğu ise 13 dakika 43 saniyeydi.


Leave a Reply