Kategoriler
seçki

Miyazaki ve Saksı Kafalı Japon Milliyetçileri

Miyazaki’nin birçok eseri ve söylediği sözler japon milliyetçilerini rahatsız etmişti. Kaze Tachinu ile artık hainlikle suçlanmaya başlandı.

Ülkemizde de örneğine son dönemde sıkça rastlandığı gibi boşkafalılık ve kendisi gibi düşünmeyeni “vatan hainliği” ile suçlamak dünyanın her yerinde rastlanan bir tutum. Aslında şaşırılmaması gerek ama bu tip saldırılar Hayao Miyazaki gibi tüm dünyaca tanınan ve olumlu karakter özellikleriyle bu kadar saygı duyulan bir ismin başına gelince insan şaşırmadan edemiyor.

Nükleer karşıtı eylemlere aktif desteği, İkinci Dünya Savaşı’nda japon askerlerinin tecavüz ettiği koreli kadınlardan özür dilemesi zaten usta yönetmene japon aşırı milliyetçileri tarafından çok cılız bir tepki oluşturmaya başlamıştı. Ancak Miyazaki Kaze Tachinu Japonya’da gösterime girdiğinden beri vatan hainliği ile suçlanıyor.

Miyazaki İkinci Dünya Savaşı’na bağlı bir hikaye anlatarak bir risk aldığını kendisi de tahmin ediyordu: “Eşim senaryoyu ilk okuduğunda “Niye silah yaratan bir adamın hikayesini anlatacaksın?” diye sordu. Ama Horikoshi’nin “Tek istediğim güzel uçaklar yapmaktı.” dediğini biliyordum ve bu benim için yeterliydi. Japonya’da döneminin en yetenekli adamıydı, savaş ve silahlar hakkında pek düşünmüyordu. Sadece güzel uçaklar yapmak istemişti”

thewindrises_-_horikoshi_with_plane_in_back

Miyazaki, İkinci Dünya Savaşı’nda Pearl Harbor’u bombalayan, Pasifik Okyanusu’nu ve Çin’i kan gölüne çeviren Mitsubishi A6M Zero avcı uçaklarını tasarlayan adamı konu alınca daha çok sol kesimden tepki alacağını düşünüyordu. Tam tersi oldu…

Japonya’da şu anda Liberal Demokrat Parti ve aşırı sağcı başkanı Shinzo Abe görevde… Abe, Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı’ndaki savaş suçlarını kabul etmiyor ve eski dosyaları yeniden açmaya yelteniyor. Abe’nin bu tutumundan cesaret bulan japon milliyetçiliği de hiç olmadığı kadar yükseldi ve kendine yeni hedefler arama telaşında…

Miyazaki’nin temmuz ayında Ghibli’nin resmi dergisinde Abe’ye karşı bir yazı kaleme aldı: “Tarih bilgisi zayıf olanlar ve gerçekleri çıkarları doğrultusunda değiştirmeyi sevenler politik gücü ele geçirmiş durumda. Düşünme alışkanlığı zayıf olanlar anayasayla oynamayı alışkanlık haline getirmemeli”

miyazaki angry

Dünyanın her yerinde varolabilmeleri “düşman yaratmakla” mümkün olan sağcılar da Miyazaki’nin bu açıklamalarının üstüne atladı. Miyazaki şimdilik klavye cengaverliği düzeyinde kalan internet tepkileriyle “Vatan Haini, Japon Düşmanı” ilan edildi.

Tüm bu suçlamalara yanıtı Miyazaki her zamanki pasifist duruşuyla ve Kaze Tachinu ile veriyor. Japon tarihinin en karışık yıllarında sonra kötü amaçlar için kullanılsa da güzellikler yaratan bir adamın hikayesini, büyük bir aşk öyküsü eşliğinde anlatarak iyiliğin her zaman varolduğunu anlatıyor. Küfre ve hakaretlere, sağduyu ve güzelliklerle en güzel cevabı veriyor.

Bir cevap yazın